"Byli jsme zrozeni za nějakým účelem. ...účel je jistou formou touhy a touha ... je vždycky slabost."
Tuesday, December 28, 2010
Jsme zpět doma z dovolené
Friday, December 10, 2010
FYI - dovolená na Sri Lance
Zápisy z naší cesty po Srí Lance najdete na http://blog.souckovi.com
Krásné vánoce a vše nejlepší do nového roku :-)
Sunday, December 5, 2010
Náš Štědrý den
K večeři jsme meli kapra (v naší verzi to byl chlazený pangas - kapra jsem chlazeného nesehnala) v sýrovopepřové krustě a zapečenou zmrzlinu.
Ježíšek nám naježil samé krásné dárečky :-)
Zapečená zmrzlina
6 kopečků oblíbené zmrzliny
2 bílky
80 g moučkového cukru
1 lžíce melasy nebo tekutého karamelu
1 lžíce kakaa
Postup
Do dvou zapékacích misek dáme kopečky zmrzliny a dáme do mrazáku. Rozpálíme troubu na maximum. Z alobalu natrháme 2 pruhy, kterýmo obtočíme zapékací misky. Z bílků vyšleháme pevný sníh, postupně přisypeme cukr, melasu nebo karamel. Sníh naplníme do cukrářského sáčku s řezanou špičkou a nastříkáme na zmrzlinu, kterou posypeme kakaem.
Vložíme do rozpálené trouby a jen krátce zapečeme (asi 7 minut). Z misek sundáme alobal a ihned podáváme.
Kapr v sýrovopepřové krustě
kapr 4 podkovy
rohlík
nastrouhaný sýr Parmazán 1 lžíce
pepř černý, sůl
olej na smažení
Postup
Porce kapra osolíme, posypeme pepřem a necháme asi 20 minut odležet. Bílé pečivo nasekáme v sekacím strojku na hrubší drť, smícháme ji s parmazánem a rybí podkovy v ní z obou stran obalíme. Drť k rybímu masu dobře přimáčkneme, podkovy položíme na rozpálenou pánev se 2 lžícemi oleje a zprudka je opečeme z obou stran dozlatova. Pak je přeložíme do pekáčku, vložíme do trouby vyhřáté na 130 °C a dopečeme dozlatova.
Recept je z časopisu Žena a kychyně
Pudinková vánočka
400g polohrubé mouky
100g hladké mouky
1/2 lžičky soli
75g másla
75 g cukru
1 vejce
250 ml mléka
30g droždí
1 vanilkový cukr
1 sáček vanilkového pudinkového prášku
100g rozinek
50g mandlí
vejce na potření
Postup
Z droždí, mléka a lžičky cukru připravíme kvásek. S dalšími surovinami vypracujeme tuhé těsto. Je-li třeba, můžeme přidat trochu polohrubé mouky. Necháme vykynout. Vyválíme prameny a upleteme vánočku. Necháme ještě 15 - 20 minut kynout na plechu, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými lupínky. Upečeme v předehřáté troubě (asi 190°C, 40 minut).
Saturday, December 4, 2010
Pro Popelku
Těsto
360 g hladké mouky
160 g moučkového cukru
160 g mletých ořechů
250 g másla nebo hery
dále: celé půlky vlašských ořechů
Postup
Na vál prosijeme mouku a moučkový cukr. Přidáme ořechy, je dobré část nahradit lískovými, cukroví je pak křehčí. Posypeme na kousky nakrájeným tukem a zpracujeme těsto. Rozdělíme je na několik částí. Z každé části vyválíme tenký váleček, který rozkrájíme na stejné kousky. Z každého kousku vymodelujeme kuličku. Tři kuličky přiložíme k sobě a doprostřed vtiskneme půlku ořechu. Pečeme při 180°C asi 12 - 15 minut.
Friday, December 3, 2010
Myslivecké knoflíky
Těsto
300 g hladké mouky
30 g moučkového cukru
200 g tuku
2 žloutky
1 lžíce rumu
Ořechový sníh
2 bílky
100 g cukru krupice
200 g mletých ořechů a na ozdobu - půlky ořechů
Postup
Na vál prosijeme mouku a cukr. Promícháme a uděláme důlek, do kterého dáme žloutky a rum. Dokola přidáme na kousky posekaný změklý tuk a vypracujeme těsto. Necháme půl hodiny odpočinout v chladu. Těsto rozválíme, vykrájíme kolečka a přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Z bílků ušleháme sníh, zašleháme cukr a nakonec vařečkou vmícháme ořechy. Na vykrájená kolečka naneseme hromádku ořechového sněhu a na ni položíme půlku ořechu. Pečeme pomalu ( asi 15 - 20 minut při 160 - 170°C). 1 dávka - cca 880 g, 105 ks
Mé nejoblíbenější cukroví Vánoc 2008, opravdová lahůdka :-))
Thursday, December 2, 2010
Medové perníčky
400 g hladké mouky
170 g moučkového cukru
50 g másla
1 velké vejce (nebo 2 malá)
1 lžíce rumu
3 lžíce medu
1 lžíce sody
1 lžíce perníkového koření
Postup
Z uvedených surovin zpracujeme na vále těsto. Necháme je hodinu odpočinout. Rozválíme na tloušťku půl centimetru a vykrajujeme libovolné tvary. Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C asi 6-10 minut (podle velikosti). Ihned po vytažení z trouby potřeme rozšlehaným vejcem. Vychladlé perníčky libovolně ozdobíme bílkovou polevou, případně marcipánem.
Jsou naprosto bezchybné, ihned měkké.
Letos jsem měla dva pomocníky Matěje a Karolínku :-)
Wednesday, December 1, 2010
Kokosky
200 g kokosu
150 g moučkového cukru
2 vejce
Postup
Z bílků ušleháme sníh a všechno smícháme dohromady, z hmoty klademe malé hromádky na plech vyložený papírem na pečení, případně rukama zformujeme do špičky. Pečeme dorůžova asi 8 - 10 minut při 180°C. Těsto se při pečení neroztéká, jaký tvar do trouby vložíme, tak ho vytáhneme. Kokosky můžeme také máčet zčásti do čokoládové polevy.
Prvni pečení melo takový úspěch, že za 2 hodiny žádné kokosky nebyly. Druhé se už tak nepovely :-((
Tuesday, November 30, 2010
Čínské mandlové čtverečky
200g hladké mouky
100g moučkového cukru
100g másla
100g strouhaných neloupaných mandlí
1 vejce
1 lžíce medu
1 lžíce kakaa
trocha mleté skořice a mletého hřebíčku
Postup
Utřeme máslo s cukrem, vejcem, medem a kořením. Vyklopíme do mouky promíchané s kakaem a mandlemi. Vypracujeme těsto, rozválíme a vykrajujeme malé čtverečky. Klademe na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným bílkem. Necháme lehce zaschnout a polovinu čtverečků ozdobíme nudličkami nakrájených oloupaných mandlí. Upečené čtverečky slepujeme čokoládovým krémem nebo nutelou. Jeden hladký, druhý zdobený mandlemi.
Toto cukrovi jsem pekla v Irsku a je převztat z "maminčino receptů"
Monday, November 29, 2010
Černé trubičky
35 dkg hladké mouky
15 dkg práškového cukru
18 dkg másla
7 dkg mletých ořechů
1 celé vejce
1 žloutek
1 lžíce kakaa
Postup
Na vál přesejeme mouku, přidáme náležité suroviny a zpracujeme v těsto, ze kterého vyválíme plát o síle 2 mm a radélkem nakrájíme obdélníky cca 4x6 cm a natáčíme na trubičky, dáme na potřený plech a pečeme asi 10 min. Vychladlé trubičky plníme pařížskou šlehačkou nebo máslovým krémem a můžeme potřít čokoládou :-)
Sunday, November 28, 2010
Šlehačkové cukroví od extchýně
250 ml smetany ke šlehání
40 dkghladké mouky
1 tuk omega
Postup
Tuk necháme změknout. Vmícháme do něj smetanu s moukou a vypracujeme vláčné těsto. Šlehačkové těsto vyválíme a vykrájíme z něj libovolné tvary. Šlehačkové cukroví klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme ve středně vyhřáté troubě dorůžova.
Upečené cukroví obalujeme v cukru, necháme vychladnout a můžeme podávat.
Saturday, November 27, 2010
Piškotová roláda
5 vajec
15 dkg jemného krupicového cukru
10 dkg polohrubé mouky
1 lžíce oleje
Postup
Bílky ušleháme na měkký sníh. Po trochách zašleháváme cukr, až je hmota opravdu hustá. Jeden po druhém zašleháváme žloutky. Nakonec ručně šetrně vmícháme mouku, těsto ještě trochu zakápneme olejem a stejně šetrně promícháme. Pečeme na plechu vyloženém papírem na pečení 20 minut při 150°C s horkovzduchem nebo bez něj při 175°C. Po upečení těsto necháme chvilku "vydechnout" a pak stočíme. Po vychladnutí roztočíme, naplníme a opěr srolujeme.
Friday, November 26, 2010
Kuřecí prsa se smetanovou omáčkou
Ingredience
400 g kuřecích prsou sůl
olivový olej
kysaná smetana
provensálské koření
smetanový tavený sýr
5 dkg tvrdého sýra
Postup
Kuřecí prsa omyjeme, necháme okapat a dobře prosolíme. Připravíme si omáčku. Do malého hrnce kápneme olivový olej, přidáme smetanu a necháme na plotně. Než se nám objeví pěna, přidáme tavený sýr a za stálého míchání ho rozpustíme. Osolíme a odstavíme. Prsa okořeníme provensálskými bylinkami a opečeme z obou stran na rozpáleném olivovém oleji. Jako přílohu volíme sladší červené brambory a fazolové lusky, které ohřejeme na páře nebo je můžeme osmahnout. Před podáním na stůl, nakrájíme tvrdý sýr na malé kousky a vmícháme ho do omáčky. Kuřecí prsa přelijeme omáčkou.
Wednesday, November 24, 2010
Zapékaný fenikl
Fenykl
Smetana sladká nebo šlehačka 250 ml
Parmezán 100g
Česnek 2 stroužky
Sůl, pepř
Postup
Fenykl uvařte v horké osolené vodě asi 5 minut. Není nutné vařit déle. Poté jej okapaný přendejte do zapékací misky a vedle si v misce utvořte směs. Smíchejte smetanu, prolisovaný česnek, nastrouhaný parmezán a sůl a pepř. Dobře pomíchejte a zalijte směsí fenykl. Pečte asi dvacet minut při 200 stupních. Dobrou chuť!
Tuesday, November 23, 2010
Sušenky k čaji
250g hladké mouky
150g tuku
150g moučkového cukru
1 vejce
1/4 lžičky mleté skořice
špetka soli
Na posypání: vanilkový a moučkový cukr
Postup
Na vál prosejeme mouku, přidáme tuk, cukr, vejce, skořici a sůl.Vypracujeme vláčné těsto, které dáme potom do chladu.Vyválíme z Těsta plát a formičkami vykrajujeme různé tvary, které klademe na plech a vložíme do přehřáté trouby a zvolna pečeme.Teplé sušenky posypeme moučkovým cukrem.
Monday, November 22, 2010
Svatomartinská husa
1 husu, nejlépe o hmotnosti do 4 kg
sůl
kmín
horkou vodu na podlévání
případně 2 jablka, hrušky a švestky
snítku levandule
Postup
Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 stupňů. Připravenou husu vložte do pekáče prsíčky dolů. Podlijte ji horkou vodou Můžete ji také obložit jablky zbavenými jádřinců a pár kousků vložit i do břišní dutiny.
Během pečení vidličkou propichujte u tučnější husy kůži jednak mezi stehny a trupem, jednak mezi křídly a trupem, ale ne až do masa. Mělo by vytékat jenom sádlo, nikoli šťáva.
Pokud se vám zalíbila verze s ovocem, na posledních dvacet minut pečení přidejte hrušky a švestky. Jako příloha je ideální třeba bramborový knedlík.
Saturday, November 20, 2010
Jablkové muffiny
2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky mleté skořice
1 vejce 250 g hladké mouky
200 - 250 ml podmáslí (lze nahradit jogurtem)
1/2 lžičky jedlé sody
80 ml oleje
120 g strouhaných jablek
1 vanilkový cukr
120 g cukr krupice
Postup
Jablka oloupeme, zbavíme jádřince a nastrouháme najemno. Ořechy nasekáme. Do mísy prosijeme mouku, přidáme jedlou sodu, kypřící prášek, mletou skořici, cukr, vanilkový cukr, nasekané ořechy, rozinky, olej, vejce, podmáslí a nastrouhaná jablka. Vše dobře promícháme. Formy na muffiny plníme do 3/4 těstem. Pečeme na 200 °C asi 30 minut. Upečené jablkové muffiny pocukrujeme a podáváme.
Kuřecí prsa na hořčicí
Neměla jsem žádný nápad, co uvařit, ale nakonec jsem našla receptík, který mě oslovil. A nejen mě, protože naši hosté a i "pan domácí" si oběd pochvalovali.
Ingredience
40 dkg kuřecích prsou
10 dkg anglické slaniny
3 lžíce oleje
2 středně velké cibule
3 stroužky česneku
2 dl zakysané smetany
2 lžíce plnotučné hořčice
1 lžička dijonské hořčice
sůl a pepř podle chuti
Postup
Na oleji zpěníme cibulku a anglickou slaninu, přidáme na kousky nakrájené maso. Až se maso zatáhne osolíme, přidáme smetanu, hořčice, pepř, nasekaný česnek a ještě krátce povaříme. Podáváme s opečenými bramborami.
Thursday, November 18, 2010
Brambory se smetanou a nivou
1 ½ kg brambor
200 g nastrouhané nivy
200 g zakysané smetany
3 ks vajíček
máslo na vymazání
Postup
Brambory uvaříme ve slupce, poté oloupeme a nakrájíme na kolečka. V misce smícháme vajíčka se zakysanou smetanou a nivou. Vymažeme máslem zapékací mísu, nasypeme brambory a zalijeme polovinou připravené směsi ze zakysané smetany. Vše důkladně promícháme, urovnáme brambory a nakonec přelijeme druhou polovinou směsi. Pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů 30-40 minut
Wednesday, November 17, 2010
Brambory se zeleninou
brambory
olej
sůl, kmín, bobkový list
cibule
libeček, petrželka, bylinky podle chuti
mléko
Postup
Syrové brambory nakrájejte na plátky a po vrstvách narovnejte do hrnce, nejlépe teflonového nebo litinového, anebo zkrátka hrnce se silným dnem, vymazaného olejem, nejlépe olivovým. Každou vrstvu osolte a okmínujte. Uprostřed udělejte díru, do které vložíte rozkrojenou větší cibuli, bobkový list a pokud máte - list celeru, libečku, snítky zelené petrželky a jiné bylinky.
Zalijte lehce mlékem, tak, aby byly brambory ponořené, a duste na mírném ohni nebo elektrické ploténce na nízký stupeň, dokud brambory nejsou měkké. Pak vše zamíchejte dohromady a můžete se do toho pustit.
Monday, November 15, 2010
Sýrovec
2 stroužky česneku
200 g sýra Niva
3 lžíce mléka
3 lžíce smetany
Postup
Brambory uvařené ve slupce nakrájíme na plátky a v míse okořeníme utřeným česnekem se solí, opepříme, osolíme. Brambory dáme do zapékací misky. V mléce a smetaně rozšleháme nastrouhaný sýr a nalijeme na brambory. Posypeme zelenou nebo sušenou bazalkou. V troubě pečeme asi 10 minut. Brambory můžeme prokládat šunkou, salámem nebo brokolicí.
Sunday, November 14, 2010
Vepřové kotlety na víně
Ingredience
sůl, pepř
1 sklenka bílého vína
1 zelená paprika
1 lžíce másla
olej
bazalka, oregano, tymián, pažitka, bobkový list
Postup
Kotlety po obvodech na několika místech a u kostí nařízneme, naklepeme, osolíme a opepříme. Po obou stranách je na másle a oleji opečeme, přidáme bylinky, trochu vody a dusíme pod poklicí doměkka. Ke konci dušení je podlijeme vínem, přidáme pažitku, nudličky papriky a dusíme, až maso změkne.
Friday, November 12, 2010
Brambory plněné nivou
Brambory vydrhneme. Ve slupce uvaříme téměř doměkka. Brambory podélně rozřízneme a vydlabeme tak, aby vznikly mističky. Plech vymažeme sádlem. Česnek oloupeme a rozetřeme. Nivu nastrouháme. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a smícháme s nivou. Každou mističku opatrně vytřeme sádlem a česnekem. Naplníme ji nivou, posypeme mletou paprikou a nakonec dáme nahoru plátek slaniny. Plech s plněnými brambory nivou vložíme do předehřáté trouby a zapečeme. Plněné brambory podáváme nejlépe horké. Při podávání dáme na každou plněnou brambory kopeček zakysané smetany.
Thursday, November 11, 2010
Rajčata s nivou
česnek
niva
rajčata
bazalka, sůl, pepř
olej
Postup
Česnek oloupeme a rozdrtíme. Nivu nastrouháme.V menší misce rozmícháme olej s česnekem a bazalkou. Marinádu necháme uležet v lednici. Můžeme ji klidně připravit předem.Rajčata omyjeme a rozčtvrtíme. Pokud jsou větší, nakrájíme je na osminky. Rajčata naskládáme je hluboké mísy. Osolíme je, opepříme a nakonec zalijeme česnekovou marinádou. Nivu nastrouháme.Těsně před podáváním posypeme marinovaná rajčata bohatě nivou a ještě špetkou bazalky. Rajčata s nivou jsou vynikající přílohou k nasucho opečeným toastům z veky, který namáčím do marinády. Skvělé jsou také s čerstvým chlebem s máslem
Wednesday, November 10, 2010
Kukuřičné placky
130 g hladké mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva
2 vejce
20 g rozpuštěmého másla
160 ml mléka
80 g nastrouhaného čedaru
1 plechovka kukuřice
sůl, pepř
Postup
Sypké ingredience smícháme, přidáme vejce, maslo a mléko, vše prošleháme. Přidáme sýr, okapanou kukuřici, sůl, pepř a promícháme. Na oleji pak smažíme placičky z každé strany 2 minuty. Podáváme třeba s kečupem.
Tuesday, November 9, 2010
Banány v županu
banány
listové těsto
Nutela
vlašské ořechy
Postup
Listové těsto vyválíme do tvaru obdélníku. Potřeme ho nutelou. Banán nakrájíme na kolečka a klademe je do středu těsta. Vše posypeme nasekanými ořechy. Těsto zabalíme a vzniklou nohavici pečeme v troubě (150-200 °C), dokud těsto nezezlátne.
Podáváme horké, ozdobené šlehačkou. Jako příslovečnou třešničku na dortu můžeme na šlehačku přidat jahůdku, kousek hořké čokolády, nebo i tu třešničku. Fantazii se meze nekladou.
Monday, November 8, 2010
Tvarohové koblížky
Saturday, November 6, 2010
Banánové lívanečky
2 banány
2 vejce
2 lžíce cukru moučky
4 lžíce polohrubé mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva
tvaroh a zavařenina na zdobení
olej na smažení
citronová kůra, sůl
Postup
Vejce s cukrem ušleháme do husté pěny, přidáme banán jemně rozmačkaný vidličkou, špetku soli, prášek do pečiva a mouku s trochou ustrouhané kůry. Vše zpracujeme na hustší těsto. Větší lžíci z těsta vykrajujeme lívance a opékáme do zlatova.
Friday, November 5, 2010
Losos na smetaně s medem
Suroviny
Filé z lososa s kůží, smetana na vaření, máslo, citron, 1 lžička medu, sůl, sojová omáčka, menší cibulka
Omytého lososa pokapeme citronem a osolíme.Máslem vymažeme menší pekáček a lososa do něj vložíme,kůží dolů(aby se nám při pečení netrhal).Pečeme asi tak 15-20 minut.Mezi tím si na pánvy osmažíme malou cibulku na drobno nakrájenou.Po zesklovatění přilijeme tak 100ml smetany,zakápneme sladkou sojovou omáčkou a přidáme lžičku medu.Vše dohromady provaříme dokud omáčka nezhoustne.
Upečeného lososa přelitého hotovou omáčkou servírujeme s opečenými bramborami a plátkem citronu.
Sýrová pomazánka s ořechy
125 g krémového sýra (apetito)
80 g tvrdého sýra
mléko podle potřeby
2 lžíce pokrájených jader vlašských ořechů
sůl
Postup
Krémový sýr našleháme s trochou mléka v hladký krém. Vmícháme do něj jemně nastrouhaný tvrdý sýr, nahrubo pokrájené ořechy, osolíme a znovu promícháme.
Krém je vhodný k plnění drobného slaného pečiva nebo jím potřeme plátky rohlíků, ozdobíme půlkami ořechů či zeleninou a dodáváme jako malé pohoštění, např. k vínu.
Thursday, November 4, 2010
Tvarohové krokety
750 g brambor
500 g tvarohu
75 g cukru
3 vejce
100 g polohrube mouky
75 g rozinek
citronová kůra
špetka soli
strouhaný muškát
Postup
Ve slupce uvaříme 750 g brambor. Očistíme a postrouháme na jemném struhadle. 500 g tvarohu, 75 g ml. cukru a 3 vejce promícháme, přidáme 100 g pol. mouky, 75 g rozinek, citr. kůru, trošku soli a postrouhaný muškát. oříšek. Nakonec zapracujeme brambory. Z těsta tvoříme kroketky, které smažíme na oleji. Hotové posypeme skořicovým cukrem . Podáváme s kompotem.
Wednesday, November 3, 2010
Masové kuličky s nivou
700 g mletého masa
100 g nivy
1 cibule
1 vejce
lžíce kečupu
sůl
pepř
olej
Postup
K mletému masu přidáme cibuli nakrájenou nadrobno, vejce, kečup, sůl a pepř. Vše promícháme. Na kostky nakrájenou nivu obalujeme masovou směsí a připravené kuličky smažíme na oleji.
Podáváme s bramborovou kaší.
Tuesday, November 2, 2010
Mufinky s cibuli a slaninou
50 g másla
1 větší cibule
150 g anglické slaniny
2 vejce
250 ml podmáslí
250 g hladké mouky
2 lžičky kypřicího prášku
sůl a mletý pepř
12 lžic kysané smetany
hrst usekané bazalky
Postup
Troubu předehřejeme na 200 stupňů a formu na muffiny vymažeme máslem a vysypeme moukou nebo ji vyložíme papírovými košíčky. V nepřilnavé pánvi opečeme dokřupava z obou stran plátky slaniny, vyjmeme a nakrájíme na kostičky.
V pánvi rozehřejeme máslo, vsypeme nadrobno nakrájenou cibuli a opékáme ji na mírnějším ohni, dokud nezměkne, potom pánev odstavíme a necháme zchladnout. V míse prošleháme vejce, podmáslí a vmícháme osmahnutou cibulku s máslem. V druhé míse smícháme prosetou mouku s kypřicím práškem, solí, pepřem. Obě hmoty spojíme, přidáme nakrájenou opečenou slaninu, krátce promícháme a rozdělíme do formiček. Pečeme v předehřáté troubě asi 20 minut dozlatova.
Ještě teplé muffiny vyklopíme z formiček a necháme zchladnout. Podáváme ozdobené zakysanou smetanou, kterou poprášíme mletým pepřem a posypeme usekanou bazalkou.
Monday, November 1, 2010
Bylinkový chléb
300 g hladké žitné mouky
300 g celozrnné pšeničné mouky
40 g droždí
1/4 l vlažné vody
lžíce soli, špetka cukru,
80 g rostlinného oleje
4 lžíce čerstvě sekaných bylinek (cibulová nať, kopr, bazalka, pažitka, patrželka, estragon)
Postup
Ve vodě rozehřejeme tuk a smícháme s cukrem a droždím, přidáme 2/3 mouky a vypracujeme těsto. Přikryté necháme kynout asi 30 minut. Pak přidáme zbylou mouku, sůl a bylinky. Nakonec těsto prohněteme. Pro usnadnění pečeme v dortové formě nebo srnčím hřbetu 30 minut.
Saturday, October 30, 2010
Pečené brambory s nivou
větší brambory (podle počtu strávníků)
žervé (třeba Lučina)
200 g Nivy
kousek másla
4 stroužky česneku
pažitka nebo zelená petrželka
Postup
Brambory necháme ve slupce, ale pořádně je omyjeme. Z jedné strany nařízneme hluboký kříž a dáme péct na plechu vyloženém pečicím papírem asi na 200 °C. Během pečení se kříž rozevře a my můžeme pokračovat.
Utřeme si Lučinu, nivu a máslo. Tuto směs dáváme do středu brambor, ještě můžeme chvíli zapéct.
Servírujeme posypané pažitkou.
Převzato z Žena-in
Wednesday, October 27, 2010
Čertíkovy buřty
10 až 12 špekáčků
3 velké cibule
1 stroužek česneku
1 láhev ostrého kečupu
1/2 litru černého piva
sušená nebo čerstvá feferonka
sádlo
sůl a pepř
Postup
Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká kolečka a rovnoměrně ji poklademe na dno pekáčku. Špekáčky oloupeme překrojíme podélně na polovinu a ještě nařízneme oba konce. Pokládáme je přeříznutou stranou do pekáče. Nakrájíme feferonku a vložíme jí do mezer mezi špekáčky. Obsah pekáčku opepříme a mírně osolíme. Hustě posypeme cibulí nakrájenou na "céčka" a jemně nasekaným česnekem. Lžičkou nabereme sádlo a vložíme jej do všech čtyř rohů pekáčku. Na horní vrstvu cibule nalejeme kečup. Celý obsah potom polejeme 2/3 černého piva. Vložíme do předehřáté trouby a zapékáme při 200 °C 30 minut.
Tuesday, October 26, 2010
Sojový pop-corn
100 g sojovyých kostek
mouka, vajíčko a strouhanka na trojobal
olej na smažení
Příprava
Sojové kostky připravíme podle návodu na sáčku a obalíme v trojoblalu. Pak jen uzmažíme na dozlatova. Podáváme s brambory, zeleninou nebo "jen tak na chuť" s omáčkou, například sýrovou, česnekovou, kečupem nebo jogurtovou, ...
Monday, October 25, 2010
Pikantni salát ze sýrů
Sunday, October 24, 2010
Ementalový salát
Těstovinový salát s tuňákem
Friday, October 22, 2010
Smažené palačinky se sýrem
Tuesday, October 19, 2010
Horké jablko
citrón
jablka
víno červené 350 ml
120 g cukr krupice
350 ml jablečný džus
koření na svářené víno
Postup
Jablečný džus‚ víno a cukr ohřejeme‚ přidáme citron pokrájený na plátky a koření do svařeného vína. Necháme asi 15 minut stát a zahřejeme. Do sklenic rozdělíme kostičky oloupaného a jádřince zbaveného jablka a zalijeme horkou tekutinou. Sklenice přizdobíme kolečkem citronu.
Monday, October 18, 2010
Kachna na medu s tymiánem
med
timián
sůl
Postup
Kachnu posolíme, posypemem tymiánem a potřeme medem, podlijeme a dáme péci. Pečeme pozvolna asi 1,5hodiny a mezitím podléváme výpekem a sem tam potřeme medem.Podáváme s červeným zelím a knedlíkem.
Sunday, October 17, 2010
Pečené lángoše
vlažné mléko 1/2 hrnku
droždí 1/4 kostky
hladká mouka 2 hrnky
vejce 1 ks
sůl 1 špetka
Na obložení - Klasické
100g eidamu
trochu rajčatového pyré na potření nebo kečup
2 stroužky česneku
Česnek protlačíme do pyré, pomažeme směsí připravený langoš, zasypeme sýrem a dáme péci
Italské
100g sýra podle chuti
trochu rajčatového pyré
italské bylinky
100g sušené šunky nebo sušeného hovězího
Langoš potřeme rajčatovým pyré, poklademe šunkou, posypeme sýrem a bylinkami a dáme péci.
S pórkem
pórek
sýr
šunka
rajčatové pyré nebo kečup
Šunku nakrájíme na nudličky, porek na koločka, sýr nastouháme. Langoš potřema pyré nebo kečupem, zasypeme šunkou, sýrem a pérkem, dáme péci
Postup
Do mísy nasypeme 2 hrnky hladké mouky, rozdrobíme na ni půl kostky droždí, přidáme vajíčko, špetku soli a přilijeme vlažné mléko. Vařečkou uhněteme těsto. To by se při hnětení mělo odlepovat od stěn, ale když do něj píchneme prstem, bude lepivé. Podle potřeby můžeme přidat mouku. Těsto poprášíme moukou a necháme na teplém místě vykynout (asi 20 minut až půl hodiny).
Připravíme si vál nebo větší prkýnko, hodně ho pomoučníme, dáme kus těsta, rozdělíme na kousky. Každý kus obalíme z obou stran v mouce a rukama vytaháme do kulatého tvaru. Můžeme použít váleček. Patvary a ďourky jsou projevem originality, nikoliv nepovedení. Tyto langoše přeneseme na plech s pečícím papírem. Langoše obložíme podle chuti.
Langoše pečeme v rozpálené troubě 200 °C, dokud se sýr nerozteče a okraje lehce nezezlátnou. Trvá to asi 10 minut. Pečené langoše podáváme teplé i studené. Těsto na langoše můžeme použít i klasicky - po vytahání do kulatého tvaru smažíme ve vrstvě oleje, necháme okapat na ubrousku. Z
dobíme podle chuti (česnek prolisovaný do trochy osolené vody, sýr, kečup).
Zdroj - www.http://papame.blog.cz
Saturday, October 16, 2010
Dort čokoládovo-pistáciový
150g hořké čokolády (min 70% obsah kakaa)
150g cukr
150g pistáciových oříšků bez skořápek, rozemletých na moučku
150g másla, změklé pokojovou teplotou
6 velkých vajíček, bílky a žloutky zvlášť
1/2 citrónu
špetka soli
23cm kulatá formička na dorty s oddělitelným okrajem s klipovou sponou
(je potřeba ji vystlat alobalem, tak aby bábovková směs nevytekla, a potřít máslem)
Poleva
150g hořké čokolády (min 70% obsah kakaa)
150ml smetany ke šlehání
2-4 polívkové lžíce nahrubo nasekaných pistáciových ořechů
Postup
Rozlámeme čokoládu do misky a vložíme ji do cedníku do hrnce nad vřící vodu. Vyhněte se jakémukoliv míchání nebo jiné manipulaci s čokoládou.
Mezitím rozemeleme ořechy a 50g cukru. Smícháme s máslem a přidáme dalších 50g cukru. Mícáme dokud nebude směs krémovité konzistence. Přidáme postupně žloutek po žloutku, přičemž každý pořádně zpracujte, než přidáte další.
Rozpuštěnou čokoládu necháme lehce vychladit a pomalu přimícháme do směsi.
V jiné misce potřete vnitřek citrónem a ušleháme v ní bílky se solí. Když se začnou tvořit na povrchu špičky, přidáme opatrně 50g cukru a ušleháme do tuhé a lesklé konzistence.
Do ušlehané směsi přidáme vařečkovou porci čokoládové směsi a lehce vmícháme stěrkou, zbytek přidáváme po částech.
Vlijem směs do připravené formy a pečeme 20min na 190°C. Pak snížíme teplotu na 180C a pečeme dalších 20-25min dokud není bábovka plně upečená. Když je bábovka upečená, bude se odlupovat od okrajů formy.
Po vytáhnutí z trouby, položíme bábovku ve formě na rošt a necháme vychladnout na 15min. Bábovka trochu klesne.
Rozpustíme čokoládu pro polevu stejným způsobem a přiáme k čokoládě smetanu. Jakmile se čokoláda rozpustí smícháme vše metličkou na šlehání, dokud směs nezhoustne natolik, aby se dala vylít na bábovku.
Pro manipulaci s polevou můžete použít stěrku namočenou v oleji. Buď můžete nechat polevu jen trochu stékat po okraji nebo můžete celý okraj pokrýt.
Posypte povrch rozsekanými ořechy.
Friday, October 15, 2010
Bábovka bez vajec s tvarohem
300g polohrubé mouky
150g cukru
100g rozpuštěného másla
1 vanilkový cukr
1 prášek do pečiva
cca 300-350ml mléka
1-2 lžíce kakaa na obarvení části těsta
tvarohová náplň a ovoce podle chuti
Postup
Připravíme si tvarohovou náplň - smícháme 5-6 lžic vaničkového tvarohu s 1/2 sáčku vanilkového cukru,1/2 vanilkového pudinku v prášku a 2-3 lžícemi krupic.cukru + trochou mléka. Suroviny na těsto smícháme v misce a vyšleháme hladké těsto. Bude-li těsto ještě husté ,přidejte mléko podle potřeby. Menší část těsta odlijeme do jiné misky a smícháme s kakaem.
Do vymazané a vysypané bábovkové formy nalijeme část světlého těsta, na ni pak dokola tenký proužek kakaového, na něj zase světlou část těsta, pak kakaovou část, potom lžičkou naklademe část tvarohové náplně, nalijeme na ni trochu kakaového těsta, poklademe kousky ovoce dle chuti (např.meruňky vypadají pěkně:)) a pak na ovoce naklademe lžičkou zbytek tvarohové náplně a nalijeme zbylé těsto. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při 180°C 45-50minut.
Thursday, October 14, 2010
Kakaová bábovka
75 g másla
110 g cukru
2 vejce
170 g polohrubé mouky
40 g kakaa
6 g jedlé sody (zarovnaná polévková lžíce)
1 hrnek/110 g polotučného mléka
kakaový prášek a čerstvé ovoce na ozdobu
Postup
Předehřejte troubu na 180°C a vymažeme formu o průměru 22 cm. Máslo, cukr, vejce, mouku, kakao, jedlou sodu a mléko smícháme s pomocí elektrického mixéru na nízký stupeň a šleháme po dobu 2 minut do husté, krémové hmoty. Tu pak vylijeme do vymazané formy a dáme pozvolna péct do předehřáté trouby na cca 30-40 minut. (Upečené těsto nejlépe poznáme pomocí dřevěné špejle, kterou když zasuneme ke středu bábovky, po vyjmutí zůstane čistá.)
Upečenou bábovku necháme vychladnout po dobu 5ti minut ve formě, poté vyklopíme, poprášíme kakaovým práškem a ozdobíme čerstvým ovocem.
Wednesday, October 13, 2010
Dýňový páj
4 šálky pohankové mouky
1/4 malé dýně
2 jablka
3 lžíce rozinek
1 špetka skořice
1 špetka soli
3 lžíce ovesných vloček
Postup
Jáhly uvaříme ve vodě se špetkou soli na hodně hustou kaši, kterou necháme vychladnout a ztuhnout jako puding. Prohněteme s moukou (konzistence jako linecké těsto) a rozdělíme na 2 části. Větší rozválíme a přeneseme do olejem vymazané koláčové formy. Propícháme a dáme na chvilku předpéct. Mezi tím si podusíme na kousky pokrájená jablka a dýni, přidáme oprané rozinky a skořici. Cukr není třeba přidávat, rozinky to osladí. Předpečené těsto posypeme opraženými vločkami, potřeme ovocnou náplní a zakryjeme rozválenou druhou půlkou těsta. Vidličkou propícháme, aby mohla odcházet pára, nebo můžeme vykrájet otvory formičkami, a dáme péct.
Tuesday, October 12, 2010
Risotto s dýní
Ingredience
500 g žluté dýně
80 g másla
1 cibule
0,3 l mléka
300 g rýže
0,6 ml masového nebo zeleninového vývaru
špetka muškátového oříšku,pepř, sůl, špetka cukru
80 g čerstvě nastrouhaného parmesánu
Postup
Dýni oloupeme a pokrájíme na malé kousky. V polovině másla osmahneme cibulku a přidáme dýni.
Pomalu vaříme a přidáváme horké mléko. Dýni rozmačkáme tak, aby vznikla kaše. Přidáme rýži a zalijeme částí horkého vývaru. Osolíme, přidáme muškátový oříšek a cukr. Za stálého míchání zaléváme po troškách vývarem, až je rýže uvařená. Odstavíme, přidáme zbytek másla , polovinu parmesánu a pepř. Dobře promícháme. Na talíři posypeme zbytkem parmesánu.
Monday, October 11, 2010
Hovězí na kari s dýní
Ingredience
2 červené chilli papričky
700 g dýňové dužiny
150 g zelených fazolových lusků
trochu nastrouhané citronové kůry
200 dýně
sůl
2 lžíce oleje
2 lžíce červené pasty z karí
šťáva ze 2 limet
6 lžic kokosového krému
500 ml vývaru
2 lžíce ústřicové omáčky
1 lžíce cukru
lístky bazalky
Postup
Maso omyjeme, osušíme a nakrájíme na větší kostky. Chilli papričky zbavíme jader, opereme a nakrájíme na kolečka. Dýni nakrájíme na kostičky. Fazolky opláchneme a nakrájíme.
Rýži uvaříme ve slané vodě podle návodu na obalu. Mezi tím na pánvi wok rozpálíme olej, osmahneme na něm maso a poté je vyjmeme. Přidáme pastu z kari a za stálého míchá ní dusíme asi 1 minutu.
Přimícháme dýni, fazolky, chilli papričky, citronovou kůru, limetovou šťávu, kokosový krém, vývar, ústřicovou omáčku a cukr. Vaříme na mírném ohni asi 25 minut.
Maso přidáme do omáčky a prohřejeme.
Sunday, October 10, 2010
Dýňový koláč
250 g mouky
190 g margarinu
175 g cukru
sůl
1 vejce
4 žloutky
800 g dýně
špetka skořice, muškátu a zázvoru
4 bílky
50 g škrobu
moučkový cukr
Postup
Mouku, 125 g margarínu, 75 g cukru, sůl a vejce zpracujeme. Těstem naplníme formu a předpečeme 10 min. při 200 °C.
Žloutky, cukr, koření a 60 g margarínu umícháme do krému. Vmícháme bílkový sníh, škrob, 700 g rozmixované dýně a směsí potřeme těsto. Pečeme 40 min. posypeme cukrem a 100 g nakrájené dýně.
Saturday, October 9, 2010
Celozrnné palačinky s dýní
100 g celozrnné mouky
špetka soli
1 vejce
150 ml mléka
1 lžíce másla
1 červená paprika
1 zelená paprika
250 g dýně
3 lžíce olivového oleje
Zelenina - nakrájený lilek,2 rajčata,1 cuketa,paprika,stroužek česneku,malý šálek olivového oleje
Postup
Zeleninu vložíme do hrnce, osolíme, opepříme, přelijeme olejem a šálkem vody a na mírném ohni vaříme 1 1/2 hodiny. Mezitím zpracujeme z mouky, soli, vejce a mléka hladké těsto. Necháme chvíli odležet a pak vmícháme rozpuštěné máslo.
Papriku nakrájíme, dýni olopeme, zbavíme jader a taky nakrájíme. Na lžíci oleje podusíme papriku, přilijeme 1/4 l studené vody a přimícháme ratatouille. Uvedeme do varu a přikryté mírně vaříme asi 5 minut. Přidáme dýni a dál dusíme 10 minut. Občas zamícháme.
Na oleji smažíme palačinky, které plníme zeleninovou směsí. Podáváme na předehřátých talířích.
Friday, October 8, 2010
Ananasový kompot z dýně
3 kg dýně
1 l vody
2 lžičky kyseliny citronové
1/2 kg pískového cukru
celá skořice,hřebíček
1 velká plechovka ananasového kompotu nebo ananasový džus (nebo několik kapek ananasové tresti)
citron
Postup
Dýni rozkrojíme a odstraníme měkkou dužinu s jádry. Oloupáme a pokrájíme na kostičky. Ve vodě rozpustíme kyselinu citronovou a na 24 hodin do tohoto nálevu vložíme kostičky dýně. Druhý den přidáme cukr, kousek celé skořice, hřebíček a vaříme, až dýně zesklovatí. Potom přilijeme na kousky pokrájený ananasový kompot i s nálevem nebo ananasový džus či několik kapek ananasové tresti. Na dno sklenice dáme plátek citronu bez jadre, naplníme připraveným kompotem, dobře uzavřeme a sterilujeme 10 minut při teplotě 80° C.
Thursday, October 7, 2010
Špagety s dýní a šalvějí
800g dužiny dýně nakrájené na kostičky
1 lžičku moučkového cukru
1/2 lžičky soli
100g másla
asi 20 lístků šalvěje nahrubo nasekaných nebo lžičku sušené
350g špaget
šťávu z 1 citronu
50g strouhaného parmazánu
sůl a pepř
Postup
Dýni vložte do středně velkého hrnce s dobře přiléhající pokličkou. Posypte ji cukrem a solí, zalijte šesti lžícemi vody; přiklopte, postavte na střední plamen a za občasného míchání pod pokličkou duste, aby dýně změkla, ale pořád držela tvar. Kdyby vám připadala suchá, přidejte ještě jednu nebo dvě lžíce vody.
Na pánvičce mezitím na másle osmahněte šalvěj - jen tak, aby máslo zpěnilo (poznáte to podle toho, že se začnou tvořit bublinky). Stáhněte plamen. Špagety uvařte podle návodu na obalu tak, aby zůstaly pevné na skus. Slijte, ale trošku vody nechte stranou. Těstoviny ponechte v hrnci.
Pánvičku se šalvějovým máslem dejte na vysoký plamen a až se máslo začne škvařit, přidejte citronovou šťávu a nechte směs vteřinku prskat. Ke špagetám přidejte dýni, šalvějové máslo, tři až čtyři lžíce vody slité ze špaget a polovinu parmazánu. Promíchejte, osolte, opepřete - a podávejte se zbylým parmazánem na posypání.