Thursday, March 7, 2013

Valašský frgál


500 g hladké mouky
balíček droždí
lžička cukru na kvásek
125 ml vlažného mléka
1 vejce
1 žloutek (bílek použijeme na pomazání okrajů)
250 g másla (nebo klidně půl na půl se sádlem)
vanilkový cukr (1 malý sáček nebo 1 lžíce domácího)
citronová kůra nastrouhaná z dobře omytého citrónuPřipravíme si kvásek - Do hrnečku nebo mističky rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a zalijeme asi 2 lžícemi mléka a necháme na teplém místě nakynout, až se tvoří bubliny a kvásek nabyde na objemu.
Do větší mísy prosijeme přes síto mouku, zamícháme sůl. Máslo nakrájme na kostičky a rozházíme do mouky. Uprostřed si vytvoříme vařečkou důlek.
V jiné misce vyšleháme do pěny vajíčko, žloutek, vanilkový cukr a citronovou kůru.
Směs vylijeme doprostřed mouky a přidáme vzešlý kvásek. Přidáme mléko a začneme nejprve vařečkou a pak i ručně zpracovávat hladké těsto.
Vypracované těsto necháme na teplém místě vykynout, až zdvojnásobí objem.
Těsto rozdělíme na tři až čtyři díly a každý vyválíme na pečícím papíru do tvaru kruhu. Aby měl hezké okraje, můžeme ještě těsto ručně zahnout a okraje tak vytvořit. Okraje potřeme vajíčkem.
Na placku si kulatým nožem načrtneme obrazec, který budeme z náplní vytvářet a pak do jednotlivých polí nanášíme náplně jako při vybarvování omalovánek. Můžeme dozdobit mandlema, ořechama, pusinkami z tvarohu, fantazii se meze nekladou, spirálkami ...
Dáme péct na 170°C, až koláč zezlátně, cca 15 – 20 minut. Necháme vychladnout. Můžeme potřít rozpuštěným máslem s rumem a zasypat moučkovým cukrem. 

No comments: