Tuesday, March 19, 2013

Sachr

150 g hladké mouky, 150 g másla, 75 g moučkového cukru do těsta, 75 g moučkového cukru do bílků, 1 balíček vanilkového cukru, 150 g hořké čokolády, 6 vajec (2 vejce + 4 žloutky + 4 bílky), 20 g kakaa holandského typu, 1 kávová lžička kypřícího prášku

Na náplň - 200 g meruňkové marmelády

Na polevu - 100 g čokolády na vaření

Zapneme troubu na 170° C aby se rozehřála. Hořkou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni (vložíme do sebe dva rendlíky a mezi ně dáme horkou vodu a na mírném plameni udržujeme horké, čokoládu vložímě do menšího, zahřívá se tedy jen nepřímo a nehrozí připálení) a necháme lehce zchladnout, aby nebyla úplně horká, ale stále tekutá.

Vejce s žloutky vyšleháme ručním šlehačem a postupně vmícháme cukr, vanilínový cukr, vychladlou čokoládu a změklé máslo utřené do krémové konzistence. Přidáme promíchanou mouku s práškem do pečiva, kakaem a vyšleháme hladkou hmotu.

Z bílků ušleháme sníh, ke konci šlehání, až bude již sníh krásně držet, přidáme cukr. Sníh opatrně přimícháme do těsta.

Dno dortové formy o průměru 26 cm vyložíme pečícím papírem, nalijeme těsto a pečeme v předehřáté troubě na 170° C asi 30 – 45 minut, až špejle zapíchnutá do středu zůstane po vytažení suchá.

Dortový korpus vyjmeme z trouby a necháme vychladnout.

Marmeládu dobře rozmícháme. Dortový korpus uprostřed podélně rozkrojíme a spodní díl potřeme 2/3 marmelády. Přiklopíme horní díl. Okraje korpusu a horní díl potřeme tenkou vrstvou zbylé marmelády.

Čokoládu na polevu rozlámeme na malé kousky a opět ve vodní lázni necháme rozpustit. Potřeme horní díl korpusu i strany.

Dort krájíme až po ztuhnutí polevy. Aby se čokoláda nelámala, použijeme při krájení nůž nahřátý horkou vodou a osušený v utěrce.

No comments: