Sunday, March 17, 2013

Ovesné sušenky s opraženým kokosem


175 g (2 hrnky) ovesných vloček
75 g (1 hrnek) strouhaného kokosu (hodí se spíše ten hruběji nastrouhaný)
225 g másla lehce povoleného
115 g (1/2 hrnku) cukru
40 g (1/4 hrnku) třtinového cukru nebo medu
2 vejce
4 lžíce jogurtu
kapka vanilkové esence nebo vanilkový cukr
115 g (1 hrnek) hladké mouky
1 čajová lžička sody
špetka soli
koření a dobrůtky dle fantazie


Zapneme troubu na 180° C. Na plech vysypeme vločky a kokos, promícháme a vložíme do trouby. Pražíme necelých deset minut, v průběhu tak dvakrát až třikrát promícháme, aby se vše opražilo rovnoměrně. Troubu necháme puštěnou, plech vyndáme z trouby.
Vajíčka si rozklepneme do hrnečku a zkontrolujeme čichem, že jsou v pořádku. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny a postupně přidáme obě vajíčka. Pak přidáme jogurt, mouku se sodou, vanilku a sůl. Nakonec vsypeme opražené vločky s kokosem a promícháme.
Nyní si směs můžeme rozdělit do dvou i více misek a ke každé části přimíchat jiné koření a dobrůtky. Já mám na fotce například pokrájené sušené švestky a meruňky (které jsem si nejdřív propláchla horkou vodou) se skořicí, druhá varianta je s hořkou čokoládou a slunečnicovými semínky a třetí s kousky bílé čokolády a kardamomem.
Na plech vymazaný nebo vyložený pečícím papírem tvoříme pomocí dvou lžiček hrudky. Vezmeme si malou šikovnou skleničku do ruky, dno zvenku lehce potřeme máslem a do mističky si nasypeme trochu cukru (krupice nebo krystalu, ne moučkového). Dno vždycky jako razítko namočíme do cukru a hrudku na plechu lehce zploštíme. Těsto se díky cukru nepřilepí a práce jde rychle od ruky.
Na každou placičku ještě dáme kousek ovoce nebo oříšku, abychom koláček ozdobili a zároveň označili, co se v něm skrývá. Pokud děláme čokoládové, je dobré nechat si ozdobení až po upečení. Čokoládový bobek nebo kousek se na horké, právě upečené placičce snadno rozpustí a zatuhne na ní, a nestane se nám, že by se při pečení připálil nebo zkrabatěl.
Teď už s koláčky můžeme do trouby, v průběhu pečení si chystáme další plechy. Pečeme asi 10 minut, podle trouby, zkrátka až je koláček zlatavý a okraje opečené. Vyndáme z trouby a přesuneme pomocí ploché špachtle nebo nože na vychládací mřížku. Koláček je po upečení ještě měkký, ale až vychladne, ztuhne a bude víc křupavý. Čokoládové dozdobíme čokoládou hned po upečení, aby se stihla na horkém koláčku přichytit.
Podáváme k čaji nebo kávě nebo kakau. Skvělé jsou i k snídani. Perfektní jsou na výlet, kde zaženou hlad a dodají energii.

No comments: