Sunday, March 31, 2013

Vepřová panenka


600 g vepřové panenky, sůl, pepř, lžíce hořčice, velká cibule, velké jablko, 2 lžíce másla, 3 lžíce rozehřátého másla, lžíce sušené majoránky
Maso nakrájíme na 3 cm tlusté plátky. Osolíme, opepříme a potřeme hořčicí. Jablko zbavíme jádřince a spolu s cibulí nakrájíme, podusíme na rozehřátém másle do měkka. Vyjmeme z pánve a uchováme horké. Opečeme připravené plátky masa z obou stran. Přidáme máslo, přikryjeme a dusíme asi 3 minuty. Maso pak posypeme majoránkou. Přidáme ještě cibuli s jablky a dusíme další 2 minuty.

Saturday, March 30, 2013

Italský chléb


  • těsto - 0.5 kg hladké mouky, 3 lžíce olivového oleje, sůl, 300 ml vlažné vody, balíček droždí
černé vypeckované olivy (můžete je nakrájet na kolečka)
rozmarýn a sůl, nejlépe hrubou mořskou, na posypání plechu i placek
olivový olej na placky a na plech



Vykynuté těsto přemístěte na pomoučenou pracovní plochu a ještě jednou ho důkladně propracujte. Těsto rozdělte na čtyři nebo pět částí a ty vytvarujte do vyšších placek. Položené na olejem potřeném plechu je ještě chvíli nechte kynout.
Po deseti minutách vytlačte prstem do každé vykynuté placky dvacet důlků. Do nich zatlačte černé olivy; mezi ně zapíchněte sem tam jehličku rozmarýnu. Ještě nechte placky pár minut v klidu – olivy a rozmarýn pak v těstu při pečení lépe drží.
Troubu předehřejte na 200°C, horkovzdušnou na 180°C. Placky zakapejte olejem, hlavně v důlcích. Tuk se do těsta během pečení vsákne. Posypte solí.
Vložte do rozpálené trouby. Focacciu pečte přibližně dvacet minut, do té doby, než nakynuté placky změní barvu dozlatova… Ve chvíli, kdy se celým bytem začne linout nádherná, nezaměnitelná vůně italské speciality, byste už měli stát u trouby, chňapky v pohotovosti.

Friday, March 29, 2013

Kopřivová nádivka


10 den starých rohlíků či 8 žemlí, případně veku nebo bagetu

6 vajec
400 g vařeného uzeného masa
50 g rozpuštěného másla + ještě trochu na vymazání formy
sůl na dochucení
špetku muškátového oříšku
2 hrsti sekaných kopřiv
hrst loupaných mandlí


Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 °C. Vejce rozklepněte a oddělte bílky a žloutky. Pečivo nakrájejte na kostičky a v míse je promíchejte s rozpuštěným máslem, žloutky, kopřivami, solí a muškátovým oříškem.
Uzené, i když je už tepelně upravené, deset minut povařte (potřebujete získat vývar) a nakrájejte na kostičky. Přidejte k ostatním surovinám a kostičky pečiva ještě zvlhčete vývarem. V jiné míse ušlehejte bílky do tuha (když nadzdvihnete metlu, špičky sněhu se neohýbají) a sníh lehce vmíchejte do směsi.
Formu důkladně vymazejte máslem a navršte do ní nádivku. Uhlaďte povrch a posypte ho mandlemi, nakrájenými na nudličky. Pečte tak půl hodiny, dokud nebude nádivka pevná a zlatavá.
Podávejte buď teplou se salátem nebo studenou někde na louce u hradu, rozhledně nebo kdekoli jinde na výletě!

Thursday, March 28, 2013

Hovězí se zázvorem a česnekem


600 g hovězího (například kýty)

2 lžičky sušeného mletého zázvoru
2 stroužky česneku
2 cibule
4 lžíce zakysané nebo sladké smetany
pepř a sůl na dochucení
2 lžíce oleje
1 lžíce másla
hrnek vývaru (dělám ho třeba jen jednoduše z odřezků, které jsem okrájela z masa, můžete použít i jen vodu)

V pekáčku, který budeme moct dát do trouby rozehřejeme na plotně olej a máslo. Maso nakrájíme na plátky, vložíme do rozpáleného tuku a osmahneme, jen aby se zatáhlo a nepouštělo tolik šťávy. Z obou stran posypeme zázvorem, ochutíme solí a čerstvě mletým pepřem.
Cibuli nakrájíme na drobno, česnek na plátky a vložíme k osmahnutému masu. Dáme do trouby a na 180 °C pečeme asi hodinu, až je maso hezky měkké.
Maso vyjmeme, dáme stranou a směs cibule, česneku a šťávy rozmixujeme ponorným mixérem na hladkou omáčku. Přidáme smetanu, omáčku prohřejeme a podáváme s masem.
Ideální přílohou jsou těstoviny :-)

Wednesday, March 27, 2013

Pizza tyčky s omáčkou

těsto - 0.5 kg hladké mouky, 3 lžíce olivového oleje, sůl, 300 ml vlažné vody, balíček droždí


na posypání - sýr,  výborný je parmazán, ale postačí eidam, hrubou mořskou sůl na posypání, větvičky čerstvé nebo sušené rozmarýnky, olivový olej na potírání


omáčka - cibulka, špek nebo slanina nebo olej, rajský protlak, provensálské koření, nejlépe čerstvé, podle chuti asi 1/2 až 1 lžičku, strouhaný sýr (je takovým vylepšením, není nutný)

Z těsta vyválíme plát silný asi 0,5 cm a položíme na plech silně vymaštěný olivovým olejem.

Rádýlkem nakrájíme tyčky dlouhé 10 cm a široké asi 1,5 až 2 cm. Ty opět pomastíme silně olejem, posypeme solí a případně čerstvě strouhaným parmezánem.
Pečeme v předehřáté troubě na 230°C dozlatova.
Připravíme si omáčku: Na rozškvařeném špeku nebo na oleji opečeme dosklovata cibulku pokrájenou na drobné kostičky.
Přidáme protlak, zamícháme koření, odstavíme z plotny a můžeme vsypat i strouhaný sýr.
Tyčky podáváme s omáčkou a každý si může namáčet do své malé mističky, kam jsme omáčku nalili…

Tuesday, March 26, 2013

Slané linecké těsto

125 g másla20 dkg hladké mouky4 lžíce studené vodyšpetka soli1 žloutekpodle chuti práškový česnek, bylinky, koření…apod


Lehce změklé máslo nakrájíme na malé kostičky.
Vložíme do mísy a přidáme prosátou mouku, sůl, vodu a žloutek.
Prsty či v robotu vypracujeme těsto, dokud nevznikne hladký bochánek.
Necháme alespoň hodinu, nejlépe přes noc odpočívat.
Těsto lze použít na šneky, quiche, tyčinky. Těsto vydrží i 5 dní v lednici :-)

Monday, March 25, 2013

Čína


300 g kuřecího masa, 4 lžíce sojové omáčky, 4 lžíce oleje, 3 lžičky solamylu, 1 necelá lžička soli, 1 lžička cukru, 1/2 lžičky kari, 
čínské zelí nebo pórek (nebo obojí)

ananas na kousky (z plechovky), 
loupané a rozčtvrcené mandle


Maso je dobré naložit do zálivky přes noc nebo ráno, pokud ho chceme k obědu či večeři, zkrátka čím déle to jde tím lépe. Kuře tedy nakrájíme na nudličky, uděláme zálivku ze všech ingrediencí v horním sloupečku až po kari a v míse promícháme kousky masa tak, aby byly zcela obalené. Překryjeme fólií a necháme v ledničce odležet.
Mandle si oloupeme, rozčtvrtíme a lehce bez tuku oprahneme na pánvi dozlatova. Ananas scedíme a necháme odkapat.
Naložené maso vložíme na pánev a smažíme dozlatova, až je téměř hotové. Přidáme zelí a pórek nakrájený na nudličky a přiklopíme a zlehka dusíme jen chvilinku, až je zelenina měkká, ale stále křehká.
Pak přidáme ananas a mandle, prohřejeme, aby i ananas byl teplý a můžeme podávat s kari rýží, skleněnými nudlemi nebo jinou přílohou.

Sunday, March 24, 2013

Boršč s červenou řepou


1/2 kg předního hovězího
3 střední mrkve
1 až 2 červené řepy
1 petržel
půl cibule nebo 1 malou
hrst pokrájeného zelí nebo kyselé
rajský protlak, případně i lžíci kečupu
bobkový list, pepř, sůl, nové koření
kysaná smetana


Hovězí dáme vařit do osolené vody, přidáme koření.
Zatímco se vaří maso, nakrájíme si všechnu zeleninu na kostičky, cibuli najemno.
Maso nakrájíme na kostky, vrátíme do hrnce a přidáme pokrájenou zeleninu a povaříme.
Přidáme rajský protlak a případně lžíci kečupu. Ochutnáme a dochutíme čerstvým mletým pepřem a solí.
Pokud můžeme, necháme polévku do druhého dne odležet, chutě se více spojí.
Polévku rozdělíme do talířů a do středu každého dáme po lžíci zakysané smetany a necháme na každém, aby si ji do polévky sám zamíchal. Dozdobíme zelenou bylinkou a podáváme.

Saturday, March 23, 2013

Kyprý čokodortík


200 g kvalitní hořké čokolády

4 – 5 lžic moučkového cukru
350 ml smetany ke šlehání
250 ml zakysané smetany
1 a 1/2 pytlíčku želatinového ztužovače od Dr.Oetkera

  • 2 žloutky + 2 bílky

1 lžíce polohrubé mouky

  • 1 lžíce hladké mouky

2 lžíce cukru



Dortovou formu vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou. Troubu zapneme na 180 °C. Vyšleháme bílky se špetkou soli do sněhu. K tuhým bílkům zlehka zamícháme žloutky, cukr a mouku. Pracujeme rychle a lehce, aby sníh moc nekecl. Směs na piškot nalijeme do připravené formy a pečeme asi deset minut, až špejle zapíchnutá doprostřed těsta zůstane po vytažení suchá. Piškot necháme vychladnout.
Do malé ohnivzdorné misky nebo menšího rendlíčku nalámeme čokoládu. Malý kastrol naplníme do třetiny horkou vodou a misku na něj posadíme tak, aby se dnem nedotýkala hladiny. Na velmi mírném plameni a za občasného promíchání zahříváme, až se čokoláda rozpustí. Rozpuštěnou čokoládu sejmeme z ohně a necháme zchladnout na pokojovou teplotu.
Formu s upečeným piškotem vyložíme na bocích pečícím papírem. Čokoládu, zakysanou smetanu i normální smetanu spolu prošleháme. Podle návodu si připravíme ztužovač a ihned ho zašleháme do krému. Našlehanou pěnu vylijeme na piškot, uhladíme povrch a dáme na několik hodin do ledničky ztuhnout.
Z formy sejmeme boční díl, přeneseme na tác a odloupneme pečící papír. Podle chuti dozdobíme rozpuštěnou čokoládou nebo necháme jen tak poprášený kakaem. 

Friday, March 22, 2013

Hrušky v kabátku


balíček listového těsta
hrušky (čerstvé nebo kompotované, ale budeme potřebovat celé půlky)
citron, 
vajíčko na potření
mléčnou nebo hořkou čokoládu podle chuti, dílky nebo nakrájenou nahrubo


Listové těsto si rozválíme na velký plát.
Hrušky oloupeme, rozpůlíme, zbavíme bubáka a stopky a kulatým vykrajovátkem nebo nožem vydloubneme jadřinec. Poté každou hrušku potřeme citronem nebo ponoříme do misky s vodou a šťávou z citronu, abychom předešli zhnědnutí.
Vyměříme si prostor pro hrušku na těstě tak, abychom měli okolo hrušky asi 1.5 cm okraj. Pak do místa, kde bude jamka po jadřinci lžičkou položíme čokoládu. Okapanou hrušku přiklopíme, aby měla čokoládu „v bříšku“ a rádýlkem nebo nožem objedeme její tvar právě asi s 1.5 cm okrajem.
Hrušku s těstem přeneseme na plech a nožem do hrušky uděláme rýhy, lépe se propeče. Postupujeme až zpracujeme všechny hruškové půlky.
Ze zbylého těsta vykrojíme lístečky a stopky a pomocí vajíčka přilepíme tam, kam patří. Vajíčkem potřeme všechno těsto, které vykukuje.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C nebo jak jsme zvyklí péct listové těsto a nejlépe ještě teplé podáváme.

Thursday, March 21, 2013

Hruškový koláč jaký, obrácený :-)

3 vejce
1 lžíce hnědého cukru
2 lžíce polohrubé mouky

  • 200 g másla
200 g mletých mandlí
50 mandlí nahrubo nasekaných
1/4 lžičky sody
170 g cukru krupice
2 – 3 hrušky



Klasickou odevírací dortovou formu (23 cm v průměru) si vyložíme pečícím papírem. A to jak dno, tak i boky.
Hrušky pokrájíme na čtvrtiny, nebo šestiny, podle velikosti a odstraníme jadřince. Není třeba je loupat, pokud mají hezkou slupku. Hruška bude totiž ponořená v mandlovém těstě a propeče se i se slupkou. Čím větší kus hrušky pak bude ve výsledném řezu, tím víc si to mlsný host užije
Na dno nasypeme hnědý cukr a poklademe dno hezky do vějířku plátky hrušky. Hrušky skládáme tak, že tenkou špičkou směřují do středu. Dává to smysl, opačně by se vám jich tam moc nevešlo… Do vzniklých mezer nasypeme na hrubo pokrájené mandle. Hrušky můžeme posypat skořicí nebo vlastní směsí koření, kterou rádi používáte a tušíte, že se k hruškám hodí :-)
Cukr vyšleháme s máslem do pěny a postupně přimícháváme po jednom vejce, až máme hezkou světlou pěnu.
Mleté mandle spojíme s polohrubou moukou a kypřidlem a spojíme s vaječnou pěnou. Nalijeme na připravené hrušky s mandlema, povrch lehce uhladíme a dáme péct. Necháme 5 – 10 minut zchladnout, pak odstraníme boční část formy, položíme navrch koláče talíř nebo podnos a překlopíme vzhůru nohama, stáhneme pečící papír a necháme vychladnout. Uchováváme v lednici.
Doporučuji ho krájet vychlazený, protože rozpadavá konzsitence se v lednici zpevní a půjde to lépe. Na servírování určitě použijte lopatičku nebo široký nůž. Na talířku můžete ještě ozdobit plátky čerstvé hrušky a kousky mandlí, doplnit šlehačkou nebo zakysanou smetanou nebo třeba zmrzlinou. 

Wednesday, March 20, 2013

Opilá melounová tříšť

400 g vodního melounu
200 ml polosuchého červeného vína
200 ml vody
citronová šťáva
moučkový cukr podle chuti

Meloun zbavený jadérek nakrájíme na kostky, dáme do nižší nádoby, zalijeme vínem, vodou a citronovou šťávou a podle chuti osladíme. Dáme na noc do mrazničky. Zmrazenou směs rozmixujeme a nalijeme do sklenic.

Tuesday, March 19, 2013

Sachr

150 g hladké mouky, 150 g másla, 75 g moučkového cukru do těsta, 75 g moučkového cukru do bílků, 1 balíček vanilkového cukru, 150 g hořké čokolády, 6 vajec (2 vejce + 4 žloutky + 4 bílky), 20 g kakaa holandského typu, 1 kávová lžička kypřícího prášku

Na náplň - 200 g meruňkové marmelády

Na polevu - 100 g čokolády na vaření

Zapneme troubu na 170° C aby se rozehřála. Hořkou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni (vložíme do sebe dva rendlíky a mezi ně dáme horkou vodu a na mírném plameni udržujeme horké, čokoládu vložímě do menšího, zahřívá se tedy jen nepřímo a nehrozí připálení) a necháme lehce zchladnout, aby nebyla úplně horká, ale stále tekutá.

Vejce s žloutky vyšleháme ručním šlehačem a postupně vmícháme cukr, vanilínový cukr, vychladlou čokoládu a změklé máslo utřené do krémové konzistence. Přidáme promíchanou mouku s práškem do pečiva, kakaem a vyšleháme hladkou hmotu.

Z bílků ušleháme sníh, ke konci šlehání, až bude již sníh krásně držet, přidáme cukr. Sníh opatrně přimícháme do těsta.

Dno dortové formy o průměru 26 cm vyložíme pečícím papírem, nalijeme těsto a pečeme v předehřáté troubě na 170° C asi 30 – 45 minut, až špejle zapíchnutá do středu zůstane po vytažení suchá.

Dortový korpus vyjmeme z trouby a necháme vychladnout.

Marmeládu dobře rozmícháme. Dortový korpus uprostřed podélně rozkrojíme a spodní díl potřeme 2/3 marmelády. Přiklopíme horní díl. Okraje korpusu a horní díl potřeme tenkou vrstvou zbylé marmelády.

Čokoládu na polevu rozlámeme na malé kousky a opět ve vodní lázni necháme rozpustit. Potřeme horní díl korpusu i strany.

Dort krájíme až po ztuhnutí polevy. Aby se čokoláda nelámala, použijeme při krájení nůž nahřátý horkou vodou a osušený v utěrce.

Monday, March 18, 2013

Vynikající citrónový dort

230 g změklého másla, 230 g přírodního cukru4 vejce, 280 g hladké mouky, 2 lžičky prášku do pečiva nebo 1 lžička sody, kůra ze 3 citrónů a 100 ml šťávyZáklad na domácí citronový krém - 100 g moučkového cukru, 2 malá vejce, šťáva a kůra ze 2 citrónu60 g máslaFinální krém - základ citronového krému, 500 g mascarpone, 250 g tvarohu

Troubu předehřejeme na 160°C. Dortovou formu o průměru 23 cm vymažeme máslem a případně vyložíme pečícím papírem.
Vyšleháme vejce s cukrem a pak postupně přimícháme změklé máslo, šťávu a kůru. Přisypeme prosátou mouku a kypřidlo.
Nalijeme do formy a pečeme asi hodinu a půl, až hezky vyběhne, zezlátne, a špejle vpíchnutá do dortu zůstane suchá a neulpívají na ní drobečky. 
Citronový základ: Máte dvě možnosti. Buď ho připravit ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. V misce vhodné do mikrovlnky prošleháme cukr a vejce. Přimíchejte kůru a šťávu a nakonec máslo. Na vysoký výkon mikrovlníme několikrát; průběžně často promícháváme! Jakmile ulpívá krém na zadní stěně lžíce, je hotový. Nechte zchladnout. V mrazáku vydrží až tři týdny. Pokud dáváte přednost vodní lázni jako já, stačí všechny ingredience nandat do misky a prošlehávat ve vodní lázni dokud směs nezhoustne. Je dobré ji pak ještě přecedit, abyste se vyhly zbytečným cuckům nebo kouskům kůry. Tohohle krému si vždycky dělám větší množství a zmražený ho pak uchovávám a po lžících používám všude, kde chci vypíchnout zajímavou citronovou chuť. Je skvělý třeba jen do tvarohu nebo šlehačky. 
Připravíme si krém: Mascarpone vyšleháme s tvarohem a po lžících přidáváme citronový základ tak, až nám přijde krém dostatečně výrazný. 
Korpus dvakrát prořízneme, naplníme krémem, sestavíme a pomažeme i boky a vrchní patro. Uložíme do ledničky, aby krém trochu ztuhl.
Hotový dort můžeme potáhnout fodnánem nebo marcipánem. Případně ozdobíme jakkoli jinak podle nálady, chuti a příležitosti…

Sunday, March 17, 2013

Ovesné sušenky s opraženým kokosem


175 g (2 hrnky) ovesných vloček
75 g (1 hrnek) strouhaného kokosu (hodí se spíše ten hruběji nastrouhaný)
225 g másla lehce povoleného
115 g (1/2 hrnku) cukru
40 g (1/4 hrnku) třtinového cukru nebo medu
2 vejce
4 lžíce jogurtu
kapka vanilkové esence nebo vanilkový cukr
115 g (1 hrnek) hladké mouky
1 čajová lžička sody
špetka soli
koření a dobrůtky dle fantazie


Zapneme troubu na 180° C. Na plech vysypeme vločky a kokos, promícháme a vložíme do trouby. Pražíme necelých deset minut, v průběhu tak dvakrát až třikrát promícháme, aby se vše opražilo rovnoměrně. Troubu necháme puštěnou, plech vyndáme z trouby.
Vajíčka si rozklepneme do hrnečku a zkontrolujeme čichem, že jsou v pořádku. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny a postupně přidáme obě vajíčka. Pak přidáme jogurt, mouku se sodou, vanilku a sůl. Nakonec vsypeme opražené vločky s kokosem a promícháme.
Nyní si směs můžeme rozdělit do dvou i více misek a ke každé části přimíchat jiné koření a dobrůtky. Já mám na fotce například pokrájené sušené švestky a meruňky (které jsem si nejdřív propláchla horkou vodou) se skořicí, druhá varianta je s hořkou čokoládou a slunečnicovými semínky a třetí s kousky bílé čokolády a kardamomem.
Na plech vymazaný nebo vyložený pečícím papírem tvoříme pomocí dvou lžiček hrudky. Vezmeme si malou šikovnou skleničku do ruky, dno zvenku lehce potřeme máslem a do mističky si nasypeme trochu cukru (krupice nebo krystalu, ne moučkového). Dno vždycky jako razítko namočíme do cukru a hrudku na plechu lehce zploštíme. Těsto se díky cukru nepřilepí a práce jde rychle od ruky.
Na každou placičku ještě dáme kousek ovoce nebo oříšku, abychom koláček ozdobili a zároveň označili, co se v něm skrývá. Pokud děláme čokoládové, je dobré nechat si ozdobení až po upečení. Čokoládový bobek nebo kousek se na horké, právě upečené placičce snadno rozpustí a zatuhne na ní, a nestane se nám, že by se při pečení připálil nebo zkrabatěl.
Teď už s koláčky můžeme do trouby, v průběhu pečení si chystáme další plechy. Pečeme asi 10 minut, podle trouby, zkrátka až je koláček zlatavý a okraje opečené. Vyndáme z trouby a přesuneme pomocí ploché špachtle nebo nože na vychládací mřížku. Koláček je po upečení ještě měkký, ale až vychladne, ztuhne a bude víc křupavý. Čokoládové dozdobíme čokoládou hned po upečení, aby se stihla na horkém koláčku přichytit.
Podáváme k čaji nebo kávě nebo kakau. Skvělé jsou i k snídani. Perfektní jsou na výlet, kde zaženou hlad a dodají energii.

Saturday, March 16, 2013

Palačinky

1/2 l mléka
6 vrchovatých lžic hladké mouky
2 vrchovaté lžíce celozrnné nebo nejlépe pohankové mouky
špetička soli (nebojte, nebude tam poznat)
dvě lžíce oleje
2 vajíčka
dobroty na mazání - marmeládu, med, kakao, kokos, puding a nebo slané - špenát, sýr, šunku, anglickou slaninu… 

Mléko vylijeme do nádoby na šlehání. Vejce postupně rozklepneme do hrnečku a přidáme do mléka. Odměříme olej, sůl a nakonec mouku. Šlehačem zašleháme, až nám vznikne těstíčko.
Záleží na vás, jak silné palačinky máte rádi, pokud silnější, ještě přidejte mouku, na slabší stači celkem dost řídké těsto. Nejlépe je to vyskoušet na první palačince, kterou usmažíte a poměr těsta vyladíte.
Rozpálíme pánev a peeme palačinky jaké mate rádi, tlusté, tenké, menší větší ...  Pro nakypření je možné použít do těsta minerálku.

Friday, March 15, 2013

Fantastický dortík

65 g polohrubé mouky
60 g hrubé mouky
40 g moučkového cukru
1 menší vejce
1 lžička vanilkového cukruVanilka
100 g másla
500 g tučného tvarohu
200 ml zakysané smetany
8 lžic citronového krému
  • 2 lžíce želatiny v prášku

Z obou druhů mouky, cukru, vanilkového cukru, vajíčka a másla si vypracujeme těsto. Použít můžete tyčový mixer nebo své ručičky :-) Těsto je trochu sypké. Těsto necháme alespoň hodinu v ledničce zabalené odpočívat.
Těsto vyválíme. Boky formy vymažeme lehce máslem, dno vyložíme kolečkem z pečícího papíru, přeneseme vyválený plát těsta a hezky zarovnáme okraje, dno propícháme vidličkou, aby se při pečení nevydouvalo.
Pečeme se zátěží (fazole, ...) na 160° C asi 10 – 15 minut. Na posledních 5 minut můžeme zátěž sundat a dopéct těsto již jen tak, aby bylo hezky zlatavé a křupavé. 
Připravíme si náplň. Želatinu nasypeme do mističky a zalijeme dvěmi lžícemi studené vody a necháme několik minut bobtnat. 
Smícháme tvaroh, zakysanou smetanu, citronový krém. Mističku se želatinou vložíme do horké vody, můžeme ji rozpustit i na vařiči, ale musíme být hodně opatrní, aby želatina neprošla varem. Proto je dobré želatinu jen povolit v horké vodě. Pak přimícháme do krému. 
Necháme ztuhnout nejlépe několik hodin v ledničce a můžeme poklást třeba malinama nebo něčím podobným… případně dozdobit omáčkou (svařenou z ovoce). Korpus si můžeme upéct i den dopředu a pak ho jen naplnit, ale i naplněný vydrží v lednici několik dní, až do uplného snědení… :-)

Thursday, March 14, 2013

Schwarzwaldský dort


3 – 4 plátky černého žitného chleba (trvanlivý, hranatý chléb), přibližně 250 g
75 g nesoleného másla + máslo na formu
60 g hladké mouky + na vysypání formy

lžička sody nebo dvě lžičky prášku do pečiva

3 lžíce kakaového prášku
60 g čokolády na vaření
90 g loupaných mandlí
4 vajíčka
100 g pískového cukru
15 ml griotky
15 ml vody
Na náplň a na ozdobu
60 g čokolády na vaření

350 g třešní nebo sladkých višní (čerstvé nebo kompotové)
Na šlehačku
500 ml smetany na šlehání

30 g pískového cukru
30 ml griotky
Na griotkový sirup
60 g krystalového cukru

125 ml vody
30 ml griotky

Troubu zapněte na 180° C. Dortovou formu vymažte máslem, dno vyložte pečícím papírem, ten potřete máslem a formu vysypte moukou.
Odstraňte z chleba kůrku. Chléb rozdrťte na jemnou strouhanku v drtiči nebo strouhači. Rozpusťte máslo a nechte ho vychladnout.
Do misky prosejte mouku, prášek do pečiva kakaový prášek. Čokoládu nakrájejte na malé kousky. Do misky přidejte strouhanku z chleba. Promíchejte dohromady. Namelte na jemno mandle.
Oddělte žloutky od bílků. Ve větší misce šlehejte žloutky s polovinou cukru, dokud nevznikne hustá světlá směs.
Přidejte mandle, griotku a vodu a smíchejte vařečkou. Nechte stát.
Z bílků ušlehejte tuhý sníh. Posypte zbylým cukrem a šlehejte dál, dokud nebudete mít lesklou a lehkou sněhovou pěnu. Přibližně třetinu sněhu přidejte do žloutků a jemně spojte dohromady.
Spojte směs čokolády a strouhanky z černého chleba se žloutkovou směsí.
Přidejte zbývající ušlehaný sníh, gumovou stěrkou obsah podeberte a kruhovitým pohybem obracejte.
Do směsi přidejte rozpuštěné vychladlé máslo a jemně promíchejte.
Celou směs přemístěte do připravené formy. Pečte ve vyhřáté troubě tak dlouho, dokud se dort mírně neodděluje od stran formy a povrch po jemném stlačení prstem nevyskočí zpátky, 35 – 40 minut.
Nožem uvolněte dort od stran formy, potom odstraňte boční stěnu formy. Dort přeneste na mřížku a položte dnem vzhůru.

Wednesday, March 13, 2013

Skořicové sušenky

150 g másla
100 g medu
1 kávovou lžičku prášku do pečiva
2 vejce
550 g hladké mouky
200 g cukru krupice nebo krystal
1/2 lžičky skořice


Prosejeme mouku se skořicí a kypřícím práškem do mísy a promícháme cukrem.
Přidáme máslo rozkrájené na kostičky. Mouku s máslem mneme mezi prsty tak dlouho, až bude směs vypadat jako drobenka.
Do zvláštní nádoby rozklepneme vajíčka a rozšleháme je vidličkou. Přidáme med a rozmícháme spolu s vejci. Pokud je med lehce ohřátý, pomůže nám pak při rozpouštění másla v těstě. S hmotou se pak pracuje mnohem snáze. Doporučuji!
Do těsta uděláme jamku a vlijeme vaječnou směs. Všechno řádně propracujeme, až nám vznikne hladký bochánek těsta.
Vložíme do mikrotenového sáčku a necháme odpočinout v ledničce. Výborné jsou sušenky, pokud těsto odpočívá přes noc do druhého dne.Pak těsto vyjmeme z ledničky tak půl hodiny předem, aby trochu povolilo.
Moukou poprášíme vál a rozválíme plát silný asi půl centimetru. Tvořítky vykrajujeme různé tvary, dbáme na podobnou velikost, aby se při pečení pekly všechny rovnoměrně a stejně dlouho. Můžeme dozdobit mandlemi, oříšky, čokoládou apod.
Pečeme v předehřáté troubě asi na 150 – 180° C dozlatova. Trvá to jen několik minut, tak je hlídejte, ať se Vám nespálí. Po vytažení z trouby přeneseme špachtličkou sušenky na drátěnou spirálu. Sušenky vychladnou a ztvrdnou.

Tuesday, March 12, 2013

Co s bílky? Sněhové pusinky


bílky (bez stop žloutku, kvůli dobrému vyšlehání)
moučkový cukr podle chuti
kokos
mleté oříšky


Čistými metlami šleháme v míse bílky do velmi tuhého sněhu. Zašleháme moučkový cukr. Plech vyložíme pečícím papírem. Předehřejeme troubu na 150° C. 
Třetinu sněhu lžící nandáme do zdobicího pytlíku s hvězdičkou a tvoříme pusinky na plech. Můžeme poprášit strouhanou čokoládou.
Druhou třetinu dáme stranou do misky a přidáme k ní jemnými pohyby gumové stěrky mleté ořechy. Opět vložíme do zdobicího pytlíku a použijeme násadku s větším otvorem, aby se oříšky nezadrhávaly.
Poslední várku smícháme s kokosem a tvoříme pusinky.
Pečeme v torubě, až pevně drží tvar a uvnitř jsou stále vláčné. Necháme vychladnout a přesuneme na dózy. Sníme nebo uchováváme i dva týdny.

Monday, March 11, 2013

Mandlový koláč


500 g listového těsta
120 g změklého másla

120 g přírodního krupicového cukru
3 středně velká vejce
120 g mletých mandlí
1 lžičku mandlového likéru (Amaretto) – lze i vynechat
1 penízek nebo nějaké cukrátko, dost velké na to, aby se v koláči neztratilo


Dejte do mísy máslo s cukrem a vařečkou je utřete do pěny. Dvě z vajec spolu lehce prošlehejte a pomalu přilévejte k máslu s cukrem. Důkladně zašlehejte. Přidejte mleté mandle, případně likér, a ušlehejte na hustou, krémovitou směs.
Těsto rozdělte na dvě části a na lehce pomoučněné pracovní ploše obě rozválejte na čtverec o straně zhruba 24 cm. Čtverce přikrojte podle formy nebo pokličky na kruhy o stejném průměru. 
Jeden kruh položte na plech a rozestřete na něj mandlový krém; okraj (tak centimetr a půl) nechte volný. Okraje placky trochu navlhčete, překryjte druhou plackou a pevně přimáčkněte, aby náplň neměla tendenci podívat se při pečení do světa. Nožem naznačte na povrchu mírně stočené linie podobné loukotím kola, ale dejte pozor, abyste těsto neprořízli. Vložte na dvacet minut do chladničky.
Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 stupňů. Zbylé vejce rozšlehejte a potřete jím koláč. Vložte na střední příčku v troubě a pečte pětadvacet až třicet minut, dokud hezky nevyběhne a nebude zlatavý. Před podáváním ho nechte vychladnout na pokojovou teplotu, nejlépe na mřížce. 

Sunday, March 10, 2013

Tiramisu od Jamieho Olivera


110 g cukru
4 vejce (bílky a žloutky zvlášť)
85 g hladké mouky
30 g práškového kakaa (neslazeného, co nejkvalitnějšího)
50 g rozpuštěného másla

Na krém - 500 g mascarpone
70 g cukru
1 žloutek (pokud se bojíte, můžete ho i vynechat)
1 sklenička (1 dcl) Vin Santo (může být nahrazeno švestkovým vínem)
1 sklenička (1 dcl) Tia Maria likéru (může být nahrazeno portským)
čerstvé espresso doplněné horkou vodou na objem 200 ml
kakaový prášek na poprášení vršku


Na plech si rozložíme pečící papír. Můžeme použít jakýkoli plech, protože finální tvar dezertu nám určí až nádoba, do které mňamku poskládáme. Troubu zapneme na 150 – 180 °C.
Nejprve si upečeme piškot: Vyšleháme bílky do tuhého sněhu. Žloutky s cukrem vyšleháme v jiné nádobě do světlé pěny, přidáme rozpuštěné máslo. Odložíme šlehač a dál postupujeme jen pomocí gumové stěrky nebo lžíce, jak jsme zvyklí. Ke sněhu přidáváme postupně mouku, kakao a žloutkovou pěnu. Mícháme opatrně, lehce a rychle, aby sníh neklesl.
Těsto nalijeme na plech, rozetřeme do výšky asi 1.5 cm a vložíme do trouby. Pečeme několik minut, až začně těsto zlátnout (což je u kakaového těsta asi trochu nadnesené, ale vy víte, co tím myslím…). Vyzkoušíme párátkem, zda na něm neuplívají po vpichu do těsta drobečky či vlhké těsto. Necháme vychladnout.
Teď to nejdůležitější – krém: Mascarpone vložíme do mísy, lehce našleháme, osladíme a pokud chceme přidáme pro barvu a jemnost žloutek. Ochutíme alkoholem – já jsem použila švestkové víno a bylo to moc dobré! Ale fantasii a chuti se meze zase tak nekladou a Italové ať si říkají co chtějí…
Do mísy nebo jednotlivých menších mističek natrháme piškot a vyložíme jím dno. Pořádně prolijeme kávou a oblíbeným alkoholem (Pozn.: portské je supr!) Navršíme krém a necháme vychladit.
Přímo před podáváním posypeme práškovým kakaem pomocí malého sítka.

Saturday, March 9, 2013

Tvarohové knedlíky s omáčkou z jahůdek

40 g másla
2 vajíčka
špetka soli
500 g měkkého tvarohu v papíru
100 g čerstvé strouhanky
40 g dětské krupičky
40 g hrubé mouky


Na omáčku - jahody nebo jiné ovoce
smetana ke šlehání
moučkový cukr
citronová šťáva
vanilka
 Do mísy nasypte mouku, krupičku, strouhanku a sůl. Přidejte tvaroh, vajíčka a povolené nebo lehce rozpuštěné máslo. Všechno důkladně vařečkou promíchejte.
Směs bude lepkavá, ale toho se nelekejte. Teď příjde na řadu odpočinek a proto ho nepodceňte a nechte těsto stát alespoň 30 minut. Mouka, krupice i strouhanka nabobtná a uvidíte, že pak těsto bude poddajné a tvárnější.
Těsně než začnete tvarovat knedlíčky, dejte si vařit větší hrnec vody a připravte si k ruce i sůl.
Těsto si z mísy vyklopte na pracovní desku a nožem odkrajujte malé kousky, z kterých tvarujte kuličky. Ty klaďte na prkénko lehce poprášené moukou, odkud pak snadno zkutálíte kuličky do vody. Až budete mít všechny kuličky ukoulené (velikost je na vás, ale já je dělám většinou velké jako třešně, dobře se jedí a rychle se vaří…), všechny je přesuňte do vroucí osolené vody. Vařte dvě tři minutky, až začnou vyplavávat na hladinu. Nejlepší je se o uvařenosti přesvědčit tím, že jednu vylovíte, rozkrojíte a ochutnáte.
Na omáčku rozmixujte ovoce ponorným mixérem, pár kousků si nechte na ozdobu. Dochuťte cukrem, vanilkou, citronovou šťávou a případně smetanou. Poměr čistě záleží na ovoci a vaší chuti a náladě.
Servírujte horké knedlíčky zalité studenou omáčkou, přidat můžete i zakysanou smetanu a snítku máty nebo meduňky.

Friday, March 8, 2013

Ovocňáček


Na korpus - 4 střední vejce (bílky a žloutky zvlášť)
2 lžíce hladké mouky
2 lžíce polohrubé mouky
4 lžíce cukru


Na krém - 1 vanička tučného tvarohu
1 vanička zakysané smetany
1 pytlík vanilkového pudingu
400 ml mléka
5 lžic cukru – nebo více, podle chuti
1 pytlíček Želatinového ztužovače Dr. Oetker


Na vršek - Čerstvé nebo mražené jahody, maliny nebo jiné oblíbené ovoce, 
1 sáček dortového želé + voda či šťáva a cukr, vyrobíme dle návodu


Dortovou formu o průměru 23 cm vyložíme pečícím papírem. Zapneme troubu na 180 °C.
Nejprve si upečeme korpus. V čisté nádobě vyšleháme do tuha sníh z bílků. Lehkými pohyby stěrkou pak přimícháme vždy 1 žloutek, 1 lžíci mouky a 1 lžíci cukru – a tak až do zapracování všech žloutků. Dbáme na to, abychom zacházeli se sněhem opatrně a neporušili moc jeho nadýchanost.
Těsto vlijeme do formy a pečeme asi 10 minut, až bude zlaté a na špejli zapíchnuté do korpusu nebudou ulpívat mokré drobečky těsta. Vyndáme z trouby a necháme vychladnout.
Uvaříme tradičním způsobem puding, osladíme ho cukrem (jen s trochu menším množstvím mléka, aby byl hustší) a mícháme, aby trochu vychladl a neutvořila se na něm škraloupová vrstva. Ve větší míse smícháme tvaroh, smetanu a zašleháme puding. Podle návodu na sáčku rozpustíme želatinový ztužovač a hned zašleháme do krému.
Na vychladlý korpus hned nalijeme tvarohový krém a dáme vychladit do ledničky. Dobré je si po vychladnutí korpusu povolit okraje formy a vložit pečící papír i na boky, mám zkušenost, že dort, který necháváme ve styku přímo s formou pak může chytit kovovou chuť. Papír tomu zabrání.
Připravíme si podle návodu barevné želé (buď použijeme pouze vodu, nebo ochutíme sirupem nebo použijeme rovnou džus, želé je pak chutnější a voňavější). Povrch dortu poklademe ovocem a přelijeme želé. Na nalívání použijeme menší naběračku nebo lžíci a dbáme, abychom přelili všechno ovoce, aby nezůstala suchá místa, která by pak nebyla lesklá a mohla by osychat. Nebojte se vršit ovoce i do kopečka, nemusí být v želé zcela „utopené“ a naopak to dortu dodá šmrnc.
Celý dort dáme ještě na několik hodin chladit. Mezi krájením jenodtlivých řezů nůž otíráme do hadříku nebo utěrky.
Pokud nemáme čerstvé ovoce, zcela bez problému použijeme mražené. Ovoce klademe a políváme želé ještě zmražené, určitě nenecháváme předem rozmrazit, pustilo by vodu a dort by se rozmočil. Po rozmrznutí by ani ovoce nevypadalo lákavě. Tím že ho polijeme želé ještě zmrzlé, se jednak želé vychladí a hned ztuhne a navíc si ovoce zachová svůj krásný tvar a vzhled a je k nepoznání od čerstvého. Pokud používáte například mraženou lesní směs ovoce, odolejte pokušení celý sáček vysypat přímo na dort. Dejte si práci a ovoce pěkně naklaďte postupně. Jednak si můžete trochu pohrát s kompozicí a navíc vytřídíte ledové krystaly vody, které by zbytečně dort rozmočily! Na dort na fotce jsem použila kromě malin jahody. I zmrzlé jdou snadno půlit a lépe se tak na dort aranžují.

Thursday, March 7, 2013

Valašský frgál


500 g hladké mouky
balíček droždí
lžička cukru na kvásek
125 ml vlažného mléka
1 vejce
1 žloutek (bílek použijeme na pomazání okrajů)
250 g másla (nebo klidně půl na půl se sádlem)
vanilkový cukr (1 malý sáček nebo 1 lžíce domácího)
citronová kůra nastrouhaná z dobře omytého citrónu



Připravíme si kvásek - Do hrnečku nebo mističky rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a zalijeme asi 2 lžícemi mléka a necháme na teplém místě nakynout, až se tvoří bubliny a kvásek nabyde na objemu.
Do větší mísy prosijeme přes síto mouku, zamícháme sůl. Máslo nakrájme na kostičky a rozházíme do mouky. Uprostřed si vytvoříme vařečkou důlek.
V jiné misce vyšleháme do pěny vajíčko, žloutek, vanilkový cukr a citronovou kůru.
Směs vylijeme doprostřed mouky a přidáme vzešlý kvásek. Přidáme mléko a začneme nejprve vařečkou a pak i ručně zpracovávat hladké těsto.
Vypracované těsto necháme na teplém místě vykynout, až zdvojnásobí objem.
Těsto rozdělíme na tři až čtyři díly a každý vyválíme na pečícím papíru do tvaru kruhu. Aby měl hezké okraje, můžeme ještě těsto ručně zahnout a okraje tak vytvořit. Okraje potřeme vajíčkem.
Na placku si kulatým nožem načrtneme obrazec, který budeme z náplní vytvářet a pak do jednotlivých polí nanášíme náplně jako při vybarvování omalovánek. Můžeme dozdobit mandlema, ořechama, pusinkami z tvarohu, fantazii se meze nekladou, spirálkami ...
Dáme péct na 170°C, až koláč zezlátně, cca 15 – 20 minut. Necháme vychladnout. Můžeme potřít rozpuštěným máslem s rumem a zasypat moučkovým cukrem. 

Wednesday, March 6, 2013

Vanilkové muffiny s dýní


1 a 1/4 hrnku hladké mouky
půl lžičky sody nebo 2× víc prášku do pečiva
1 větší vajíčko
1/2 hrnku cukru krupice
100g másla
1/2 malé dýně
vanilkového extraktu nebo pytlíček pravého vanilkového cukru



Pyré z dýně připravíme jednoduše: Dýni omyjeme, zbavíme dužniny a semínek. Pokud máme hezkou mladou dýni ze zahrádky, můžeme ji nechat i se slupkou, jinak oloupeme nebo okrájíme nožíkem, nakrájíme na kusy (stačí tak 5 cm velké) a kousky vaříme v páře nebo přímo ve vodě do měkka. Kousky vyjmememe z pařáčku nebo slijeme vodu a dýni rozmixujeme ponorným mixérem do hladkého pyré. Do muffinů potřebujeme 1/2 hrnku, pokud nám nějaké zbyde, můžeme ho v pytlíčku nebo mističce zmrazit a přidat třeba do bramborové kaše nebo do příštích muffinů.
Ušleháme do husté pěny vajíčko s cukrem. Přidáme změklé máslo, dýni a postupně zamícháme i mouku s kypřidlem.
Teď přidáme doborty podle chuti případně rozdělíme těsto na několik částí a každou ochutíme jinak.
Lžící plníme do papírových košíčků naskládaných do muffínkového plechu. Neplníme úplně plné, protože naběhnou a mohly by z košíčků příliš vylézat.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180° C dokud špejle zapíchnutá doprostřed bochánku není suchá.
Bochánky vyndáme z plechu a necháme na mřížce vychladnout.



Tuesday, March 5, 2013

Mňamózní věnečky


6–8 vajec, záleží na velikosti a konečné konzistenci těsta

200 ml mléka
300 ml vody
300 g mouky
200 g másla
1 l mléka
150 g pudinkového prášku (5 pytlíků)
150 g cukru
250 g másla
několik lžic silné kávy



Mléko a vodu se špetkou soli zahřejeme, přidáme máslo a necháme rozpustit. Za stálého míchání přisypeme mouku a několik minut mícháme, až se těsto odlepuje od stěn a je tedy „odpálené“.
Směs necháme vychladnout, nejlépe v robotu, kde se těsto vychladí za stálého míchání a neoschne. Ale klidně i rozhrnuté na lince.
Do vychladlé směsi postupně po jednom zašleháváme vajíčka. Počet upravíme podle konzistence – záleží totiž na velikosti vajíček. Směs by měla být snadno stříkatelná z cukrářského pytlíku. Ale radši hustší než řidší, pak se blbě pečou a splaskávají.
Do zdobícího pytlíku si dáme ozdobnou špičku (radši širší, věnečky jsou z toho hezčí) a na dvakrát naplníme těstem. Plechy si vyložíme pečícím papírem.
Pak stříkáme na plech věnečky. Trubičku vedeme lehce nad plechem a snažíme se, aby byla stopa co nejvyšší, aby pak při pečení hezky naběhla. Když se budeme dotýkat papíru, věneček pak bude moc placatý.
Pokud máme horkovzdušnou troubu, připravíme si všechny plechy a vložíme je do předehřáté trouby. Nejprve pečeme prudce, asi na 180° C 15 – 20 minut. Troubu neotvíráme a jen hlídáme, že těsto hezky vyběhlo. Když začne zlátnou, snížíme teplotu na 130 – 150°C a dopékáme ještě 20 – 30 minut, Pak zkusíme jeden věneček z trouby vyndat a rozříznout. Pokud je vevnitř ještě těsto lepkavé, dopékáme dalších 5 – 10 minut nebo dokud těsto uvnitř není upečené.
Věnečeky necháme vychladnout.
Krém si připravíme tak, že uvaříme hustý pudink, rozetřeme ho do plechu vyloženého folií, na povrch také dáme folii, aby se nám neudělal škraloup a puding neoschl, dáme vychladit.
Pak vyšleháme změklé máslo s cukrem do pěny a postupně k němu přidáváme za stálého šlehání pudink, až nám vznikne krásný nadýchaný krém. Je důležité, aby pudink byl opravdu vychlazený, protože když bude ještě teplý, máslo moc povolí a krém bude téct a bude se s ním špatně pracovat.
Pokud chceme krém kávový, přidáme pár lžiček espressa a špetku mleté spařené kávy (dávám vždycky kávu z toho bobečku, co se vyklepne z páky po udělání espressa, nespařená nemá takovou chuť…) S kávou opatrně, snadno se to přežene a krém je pak moc výrazný. Proto přidávám lžičky postupně.
Věnečky rozkrojíme, hlídáme si kde máme vršky a kde spodky (těch věnečků;-) a na spodky stříkáme krém. Pokud chceme, můžeme ještě nanést vrstvu šlehačky.
Přiklopíme vrškem, dáme vychladit a pak jen lehce cukrujeme. Někdo ještě potírá cukrovou polevou, ale mně to víc chutná bez ní.