Sunday, November 3, 2013

Špenátovo-cibulová polévka s rajčatovými tousty


na polévku - 30 g másla, 1 lžíce olivového oleje, 500 g velkých cibulí, 1 lžičku cukru krupice, 2 stroužky česneku, 1 litr zeleninového vývaru, 120 g brokolice, 120 g špenátových listů, sůl a pepř
na tousty - 8 tenkých plátků bílého chleba, 1 stroužek česneku, 2 lžičky rajského protlaku, 2 rajčata nakrájená na osminky, 30 g nastrouhaného parmazánu

Ve větším rendlíku rozpustíme máslo s olejem. Přidáme cibuli nakrájenou na kroužky a zvolna ji smažíme, až zezlátne. Přidáme cukr a česnek nasekaný nadrobno a dál smažíme, dokud cibule nezhnědne a nezkaramelizuje. 
Přilijeme osolený vývar, přidáme trošku pepře a uvedeme do varu. Zakryté 30 minut velmi zvolna vaříme. Přidáme brokolici nakrájenou nadrobno a vaříme další 3 minuty. Odstavíme z ohně, vmícháme natrhaný špenát a zakryté ponecháme stranou. 
Gril předehřejeme na vysokou teplotu a nakrájené plátky chleba z obou stran mírně opečeme. Jednu stranu každé topinky potřeme rozříznutým česnekem a slabě potřeme rajským protlakem. Na každý plátek pak dáme dva dílky rajčete, osolíme, opepříme a povrch posypeme parmazánem. Znovu vložíme pod gril a grilujeme asi 2 minuty, až sýr roztaje a začne bublat. Lze použít i topinkovač (případně pánev) a tousty zapéct v běžné či mikrovlnné troubě.  
Pokud polévka vychladla, přihřejeme ji. Servírujeme ji do předehřátých misek, na povrch položíme 2 rajčatové tousty a ihned podáváme.

No comments: