Saturday, November 30, 2013

Ghí - přepuštěné máslo


1 kg másla

Máslo dejte do hrnce se zesíleným dnem. Po dobu nejméně 30 minut zahřívejte na mírném plameni, aby se odpařovala voda. Tvořící se pěnu a sraženinu průběžně lžící odstraňujte do připravené nádobky. Pokud použijete průmyslové máslo nebo máslo z období, kdy se organismus krávy čistí, tak ji raději vyhoďte. V momentě kdy se máslo stává průzračným a sraženina u dna začíná zlátnout, tak je hotovo. Nakonec přecedíme přes kovový cedník. Pokud není hustý, tak do něj vložte ještě kousek řídké gázy. Ghí používáme stejně jako máslo, navíc lze na něm bez přepalování smažit. Výhodou je, že se nemusí skladovat v chladničce.

Zdroj - vegetariánský blog

Friday, November 29, 2013

Banán v karobovém kabátku

1 banán
1 lžíce másla
1 lžíce karobu
1 lžíce přírodního cukru
1 lžíce vody
půl čajové lžičky škrobu
kokos na zdobení

Nejlépe ve vodní lázni rozpustíme nejdříve máslo, pak přidáme vodu s cukrem, karob a škrob. Mícháme do zhoustnutí pod bodem varu.
Pokud by se nedařilo (např. poleva se srazí), trošku ubereme na stupni ohřevu ohně a přidáme trošku vody. Za stálého míchání bude vše zachráněno.
Nakonec banán polevou polijeme a posypeme kokosem.

Thursday, November 28, 2013

Cuketa s tuňákem

Potřebujeme malou cuketu, velké rajče, malou konzervu žampionů a konzervu tuňáka, jednu zelenou papriku, skleničku černých oliv, citrónovou šťávu, 4 lžíce olivového oleje, půl lžičky oregana a sůl. 
Pokrájenou cuketu osmahneme na oleji a přidáme nakrájenou papriku, rajče a koření. Krátce podusíme. Na talířky servírujeme tuňáka s olivami a žampiony, k nim přidáme vychladlou směs. Vše zakapeme citrónem. Podává se s pečivem jako předkrm, nebo lehká večeře.

Wednesday, November 27, 2013

Zeleninové rizoto se žampiony


rýže, žampiony, mražená míchaná zelenina, sůl

Rýži opláchneme, dáme do nádobky na rýži, posolíme, přidáme vodu, dáme do prvního parta parního hrnce. Zeleninu vysypeme do druhého parta hrnce. Do třetího dáme očištěné a nakrájené žampiony.
Časovač nastavíme na cca 30 minut a paříme. 

Jak máme rýži hotovou, smícháme ji se zeleninou a žampiony, osolíme a dochutíme každý podle sebe.

Tuesday, November 26, 2013

Bramborové karbanátky


přibližně 600g brambor vařených ve slupce, 2vejce, 150gšunky ,či jiného salámu nakrájeného na nudličky, 100g strouhané cihly, 3lžíce polohrubé mouky, kmín, sůl, petržílka, strouhanka na zahuštění, na smažení olej a strouhanka na obalení

Uvařené brambory propasírujeme přes lis na brambory nebo nastrouhat, přidáme ostatní ingredience, řádně promícháme a tvoříme karbanátky, které obalíme ve strouhance, smažíme z obou stran ve vyšší vrstvě oleje.
Podáváme s brambory, s bramborovou kaší. 

Monday, November 25, 2013

Brambory s parmazánem


Brambory, nastrouhaný parmazán, máslo, granulovaný česnek či česneková sůl, bylinky, sůl, zakysaná smetana.

Brambory oloupeme a rozkrojíme na půlky. Dáme vařit až mírně změknou. 
Na plechu rozpustíme kousek másla a posypeme plech strouhaným parmazánem, granulovaným česnekem a bylinkama dle chuti (dobrý je tymián, provensálské koření) Na tuto směs klademe brambory rozpůlenou stranou dolů. Posolíme a dáme zapéct do trouby. 
Jako příloha je vhodný zeleninový salát nebo nakrájená paprika. A nezapomeňte servírovat zakysanou smetanu jako dip. 

Sunday, November 24, 2013

Vege burger


200g kukuřice (v konzervě), 200g tofu přírodního a stejné množství tofu uzeného, 3 lžíce oleje, 1 červená cibule, 3 rajčata, 1 cibule, 8 listů salátu, 1 stroužek česneku, 2 chilli papričky, 2 lžíce petrželky, 4 žemle na hamburger se sezamem, 4 lžíce kečupu, 4 lžíce středně ostré hořčice, 2 lžíce salátové majonézy

Kukuřici necháme okapat. Nasekáme ji, stejně jako tofu, cibuli a česnek. Cibuli a česnek necháme zesklovatět na 1 lžici horkého oleje. Připraváme si chilli papričky, nasekáme je a s petrželkou přidáme k cibuli a česneku. Necháme vychladnout. Prohněteme tufu s cibulovou směsí, kukuřicí, solí, pepřem, případně se strouhankou. Z hmoty uděláme 4 palcky a smažíme dozlatova na 2 lžicích oleje po obou stranách přibližně 10min. Žemle rozkrojíme a opečeme. Spodní polovinu pomažeme majonézou a hořčicí, horní kečupem. Salát natrháme na kousky, rajčata nakrájíme na plátky a cibuli na kroužky. Žemli navršíme posupně salát, cibuli, placku a rajčata.

Saturday, November 23, 2013

Listové kapsičky s hermelínem a pórkem


Listové těsto rozválené, 2 hermelíny, 1 pórek, kečup, hrubá sůl, celý kmín, vejce na potření.

Plát těsta rozpůlíme a každý kousek potřeme kečupem, na něj položíme hermelíny a znovu pomažeme kečupem a posypeme porkem, přiklopíme a okraje pevně přitiskneme k sobě, aby nápln nevytekla.
Přeneseme na plech vyložený pečícím papírem, kapsy potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme hrubou solí a kmínem a upečeme dozlatova.

Friday, November 22, 2013

Cuketa jako matjesy

Na přípravu této zavařeniny potřebujeme 5 kg cukety, 1 kg cibule, 1/2 balíčku mletého pepře, celý pepř, 5 polévkových lžic soli, 5 polévkových lžic cukru a několik bobkových lístků. Na nálev pak 1/2 l octa, 1/4 l oleje, 2 lžíce soli a asi 2 dcl vody. 
Cukety nakrájíme na tenké plátky a smícháme s cibulí nakrájenou na kolečka, přidáme cukr, sůl a mletý pepř. Vše pořádně promícháme a směs necháme několik hodin odležet. Sklenice pak naplníme směsí bez šťávy, kterou cuketa pustí. Do každé sklenice dáme 6 celých pepřů a 1 bobkový list, zalijeme nálevem a zavaříme.

Thursday, November 21, 2013

Croassany po domácku

500g hladké mouky - nejlépe dvounulky
60g hnědého cukru (lze nahradit bílým)
30g čerstého droždí (cca 3/4 kostičky)
180ml mléka 
2 vejce 
šp. soli + 1 kostka másla
Pekárna program TĚSTO

Máslo dejte mezi dva pečící papíry a nejdříve do kostky bouchejte válečkem, aby trochu povolila. Poté rozválejte na placku a dejte ji mezi peč.papíry vychladit do ledničky. Kynuté těsto připravte z výše uvedených surovin v pekráně či ručně. Nechejte vykynout. Vykynuté těsto rozváleje do velkého čtverce. Doprostřed položte placku vychlazeného másla.... Zavřete jako dopis... Rozválejte do obdélníku. Přeložte na třetiny, pomoučněte a zabalte do peč.papíru a dejte v krabičce s víkem do lenice na cca půl hodiny. Dobré je v lednici vždy víko ještě zatížit, třeba krabicovým mlékem.
Nechejte půl hodiny vychladit. Poté vyndejte, položte sklady k sobě a rozválejte od sebe na obdélník. Opět složte na třetiny, poprašte moukou, obalte pečícíme papírem a v krabičce uložte do chladu. 
Tento krok opakujte ještě cca 4-5x. Na závěr dejte na noc opět těsto do krabičky. Tentokrát musíte zatížit víko něčím těžším, krabici s mlékem dokáže těsto po několika hodinách zvednout. Ráno vyndete těsto (pro čtyřčlennou rodinu stačí půlka, zbytek můžete upéct další den k s nídani, v klidu přežije v krabici v lednici), vyválejte z něj obdélník široký ca 20cm a nakrájejte cik cak na trojúhelníky. Ty by měly být úzké a dlouhé. Krátkou stranu nařízněte, aby se vám rohlíčky lépe motaly a od této strany začněte zatáčet. Rohlíčky klademe na plech vystlaný peč.papírem tak, že konec (špička trojúhelníku) leží vespod. Tak se vám nerozmotají při pečení. 
Potřete rozšlehaným vajíčkem. Pečte v předehřáté troubě na 175°C asi 25 minut, do zlatové kůrčičky :-)

Wednesday, November 20, 2013

Kefírové trojúhelníky

300ml kefíru 
60ml oleje
půl lžičky cukru 
lžičky soli 
500 g hladké mouky 
droždí + 100g másla a 7 stroužků česneku
Pekárna program TĚSTO

Máslo nakrájejte na plátky a česnek prolisujte.  Vykynuté těsto rozválejte a máslo smíchejte s česnekem. 
Máslo určitě nerozpouštějte, vytékalo by ze závinu ven. Máslo s česnekem rovnoměrně vidličkou namačkejte na celou placku. Zarolujte a rozděljte na dvě části. Na koncích prsty spojte. Vložte do vyššího plechu vystlaného pečicím papírem. 
Nožem nebo plastovou kartou rozdělte závin na trojúhelníky. Nechejte dokynout - cca 20 minut. Potřete slanou vodou a posypejte semínky dle chuti. 
Pečte ve vyhřáté troubě na 18°C cca 30 minut. 
Podávejte ještě teplé se sýry či uzeninou a zeleninou....

Tuesday, November 19, 2013

Omáčka z červené řepy


středně velká červená řepa, celer, zázvor, česnek, sůl


Celer (poloviční množství než řepy) a řepu nakrájíme na kostky a dáme vařit do osolené vody, přidáme na kousky nakrájený zázvor (tak 3 cm dlouhý kousek) a nakrájený česnek (5 stroužků). Uvaříme doměkka o rozmixujeme - pokud nechceme zahušťovat, rozmixovat v menším množství vody. Já podávám k dušené zeleninové směsi nebo k dušenému květáku. Lepší je, když je odleželá do druhého dne. Možná by se hodilo zjemnit jí mlékem nebo smetanou, ale nezkoušela jsem.

Monday, November 18, 2013

Semínkové houstičky

250ml vlažné vody 
50ml oleje (arašídového, olivového....)
1 lžíce medu 
500g hladké mouky 
1 lžíce solamylu 
droždí (sušené na 500g nebo půlka čerstvého) 
1 lžička soli (rovná kávová - cca 9-10g)
bílek , semínka 
V pekárně program TĚSTO

Z cca 3 cm vysoké placky vykrajujte kola vykrajovátkem o průměru 7cm. Každou placku nakrojte raznicí na housky od Tescomy nebo vykrajovačem na jablka. Nebojte se zatlačit skoro až skrz těsto. Na plechu nechejte cca 15 minut dokynout. Potřete každou bulku rozšlehaným bílkem a posypte semínky. Troubu rozehřejte na 190°C a  pečte 15 minut.

Sunday, November 17, 2013

Skořicová bábovka s hruškami


5 vajec, špetka soli, 250 g krupicového cukru, 300 g polohrubé mouky, 1 balíček prášku do pečiva, 300 g oloupaných vykrájených hrušek, 1 rovná lžička mleté skořice, 3 lžíce rumu, citrónová kůra a šťáva, 100 g rozpuštěného zchladlého másla
Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy a moučkový cukr se skořicí na posypání bábovky.

Žloutky oddělíme od bílků a dáme je stranou do hrnku. Mouku promícháme se skořicí a práškem do pečiva. Oloupané vykrájené hrušky nakrájíme na menší kousky, dáme je do misky a pokapeme citrónovou šťávou. 
Z bílků a špetky soli ušleháme ručním elektrickým šlehačem pevný sníh, do kterého po částech zašleháme krupicový cukr. Přepneme na stupeň č. 1 a po jednom zašleháme žloutky. Přidáme citrónovou kůru. Potom do mísy proséváme po troškách mouku promíchanou se skořicí a práškem do pečiva a opatrně zamícháme vařečkou. Vmícháme rum a hrušky a nakonec přilijeme a zamícháme rozpuštěné zchladlé máslo. Hustší těsto vlijeme do vymazané strouhankou vysypané bábovkové formy a pečeme je v troubě vyhřáté na 150-160°C po dobu asi 50 minut. 
Upečenou bábovku vyklopíme na mřížku, necháme zchladnout a posypeme moučkovým cukrem se skořicí.

Saturday, November 16, 2013

Buchtičky k šodó

350g hladké mouky, 70g másla, 1 vejce, 3 lžic cukru, 12g droždí, špetky soli , 100ml mléka + 30g másla na potření buchtiček.... 
Pekárna program TĚSTO

Hotové těsto je pěkně pružné, nelepivé.... nakrájejte ho na cca 9-10 stejných dílů. Z dílů udělejte hady a položte je na plech vystlaný pečicím papírem. Nožem nebo cukrářskou kartou prořízněte těsto napříč, až na "dno". Tak získáte jednodušše a rychle malé buchtičky. Ty potřete rozpuštěným máslem a nechejte ještě cca 10 minut dokynout. A šup do vyhřáté trouby, pečeme asi 12 minutek na 170°C.

Friday, November 15, 2013

Ovesne sušenku k odpolednimu čaji


80g ovesných vloček, 40g kukuřičné mouky, 60g hladké mouky, 40g pšeničných otrub (nebo klíčků), 2 lžíce medu, 50g třtinového cukru, 50g másla, sůl, 1 lžíce olivového oleje, 1 vejce, 1/4 - 1/2 lžičky sody, 1 lžička skořice

Ze všech surovin vypracovat těsto, nechat chvíli v chladu odpočinout. Na pomoučeném vále vyválet plát a vykrajovat tvary, nebo nakrájet nožem na obdélníky. Péct na 170 - 180°C 10 - 15min. Můžeme polít čokoládou.

Thursday, November 14, 2013

Zázvorová limonáda

Na sirup - 500g cukru krupice, 500ml vody, 200g čerstvého zázvoru, kůra z 1/2citronu 

Na dokončení - citronová šťáva, sodovka, led, plátky citronu


V hrnci smícháme vodu, cukr, citr.šťávu a necháme přijít k varu, vaříme dokud nezískáme konzistenci sirupu, poté přidáme nakrájený zázvor a ještě necháme chvilku vařit. Necháme vychladnout, poté přecedíme a přelijeme do uzavíratelné nádoby - takto vytvořený sirup skladujeme v lednici.

No a teď si z tohoto sirupu uděláme poctivou zázvorovou limonádu - do sklenice nebo džbánku dáme pár kostek ledu, přidáme dle chuti zázvorový sirup a citronovou šťávu, dolijeme vychlazenou sodovkou, přihodíme pár koleček citronu a promícháme.

Wednesday, November 13, 2013

Pizza rohlíky se slaninou

300ml mléka, 42g droždí, 1 lžička cukru, 150ml oleje, 600g hladké mouky, 2 lžičky soli, 1 lžička sušeného oregána. Dále si připravíme vajíčko na potírání, kečup, koření na pizzu (nebo bazalku a oregáno), asi 20 dkg slaniny a asi 30 dkg eidamu - nahrubo nastrouhaného

POSTUP PŘÍPRAVY

Suroviny nandáme do pekárny v pořadí tekuté + rozdrobené droždí a cukr, pak mouka, sůl, oregáno.
Zapneme program těsto. Po vykynutí rozdělíme na 5 bochánků.
Každý vyválíme, potřeme slabě kečupem smíchaným s kořením, rozkrájíme rádýlkem na 8 dílů a každý poklademe slaninou a sýrem a srolujeme do rohlíčků. Potřeme vejcem a posypeme strouhaným sýrem.
Pečeme při 180°C 25 minut.

Tip na obměnu - místo eidamu můžeme dovnitř dát strouhanou nivu.

Tuesday, November 12, 2013

Bramborové bulky

500g polohrubé mouky
400g brambor uvařených ve slupce
1 vejce
100ml oleje
250ml mléka (příp.vody)
2 lžičky soli
1 kostka droždí
Vychladlé vařené brambory oloupejte a protlačte. Brambory nastrouhejte najemno na struhadle. Do pekárny nejdříve nalijte mléko, olej, rozklepněte vajíčko, přidejte nastrouhané brambory, sůl, mouku a navrch rozdrobte droždí. Zapněte na program těsto. 
Na pomoučněný vál dejte těsto a prsty roztáhněte na placku cca 1cm vysokou ze které  vykrajujte kolečka cca 7cm v průměru. Naskládejte na plech vystlaný pečícím papírem a posypte strouhaným sýrem.
Troubu předehřejte na 180°C.
Nechte ještě cca 10 minut dokynout a dáme do trouby asi na 20 minut. Horké je potřete troškou oleje.
Z celé dávky připravíte asi 30ks bulek.

Monday, November 11, 2013

Opičí chléb

Těsto - 80 ml vlažné vody, 180 ml vlažného mléka, 1 vejce, 20 g rozehřátého másla, 280 g hladké mouky, 340 g polohrubé mouky, 70 g cukru krystal, 1/2 kostky čerstvého droždí 
Obalovací směs - 125 g rozehřátého másla, 2 polévkové lžíce mleté skořice, 160g cukru krystal, půl hrnku mletých vlašských ořechů

Suroviny na těsto dáme do pekárny v uvedeném pořadí, zapneme program těsto. 
Připravíme si obalovací směs - v jedné misce rozpustíme máslo, v druhé smícháme sypké suroviny.
Jakmile je těsto hotové, vyndáme jej z pekárny a rozválíme na silnější placku. Tu rozkrájíme na malé čtverečky (cca 2x2 cm). Z čtverečků děláme malé kuličky. Kuličky postupně namáčíme v rozpuštěném másle a obalujeme v sypké směsi cukru, oříšků a skořice a vkládáme je do bábovkové pečicí  vymazané formy. 
Naplněnou formu vložíme do trouby, vyhřáté na cca 175 stupňů, pečeme asi 40 minut. Já ji asi po 15 minutách pečení zakryjeme alobalem, který chvilku před dopečením opět sundáme.
Opičí chléb je nejlepší ještě teplý.

Pokud se chcete o této dobrotě dozvědět více, čtěte http://www.delet.sk/zivot-a-judaizmus/jedlo/sladke-zidovske-pecivo-ktorym-kazdeho-ocarite

Sunday, November 10, 2013

Mandlový dort

Na těsto - 5 vajec150 g cukru150 g mletých mandlí

Krém - 2 bílky, 110 g cukru krupice160 g změklého máslaasi 4 lžíce silné kávypražené plátky mandlí na ozdobu

Žloutky utřeme s cukrem do husté pěny, přidáme mleté mandle a tuhý sníh z bílků.  Těsto nalijeme do formy o průměru 18 cm, jejíž dno vyložíme papírem na pečení, a při 160°C upečeme. Dort necháme chvíli chladnout, pak jej z formy vyjmeme a obrátíme dnem nahoru, aby se povrch aspoň trochu srovnal. Necháme zcela vychladnout.
Mezitím si připravíme bílkovo-máslový krém. Hrnec s trochou vody postavíme na plotnu a necháme vařit. Bílky dáme spolu s cukrem do misky a tu umístíme nad páru. Drátěnou metlou prošleháváme bílky tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí.  Bílky se tímto postupem zároveň tepelně upraví, takže všichni můžeme být klidnější.
Misku odstavíme stranou a šleháme elektrickým šlehačem na plné obrátky, až vznikne krásně hustý, táhlý a lesklý sníh, který během šlehání zároveň vychladne. Ten postupně zamícháme do vymíchaného změklého másla, až dostaneme nadýchaný lehoučký krém. Nyní vezmeme uvařenou silnou kávu, ne horkou, a po velmi malých troškách ji vmícháváme do krému. Množství kávy si můžete přizpůsobit dle chuti.
Vychladlý dort upravíme do přijatelného tvaru, jednou prokrojíme, pomažeme kávovým krémem a spojíme opět dohromady. Zbylým krémem potřeme celý dort zvnějšku a posypeme praženými plátky mandlí. Pro lepší dojem dozdobíme růžemi z mandlového marcipánu.

Saturday, November 9, 2013

Lucčino těsto na pizzu

1 lžička sušeného droždí
¼ lžičky cukru
225 g hladké mouky dvounulky
1 lžička soli

Droždí, cukr a 180 ml vlažné vody smíchejte v misce. Na teplém místě nechte 5 minut stát nebo dokud se na povrchu nezačnou tvořit bublinky. Znamená to, že droždí je aktivní a těsto díky němu nakyne. 
Mouku a sůl smíchejte v míse, uprostřed udělejte důlek a do něj nalijte droždí a dobře pomoučenýma rukama spojte v těsto. Na pomoučené ploše jej hněťte 4–5 minut, abyste získali krásně hladké a pružné těsto. 
Přendejte ho do čisté mísy a zakryté utěrkou nechte 30 minut kynout, aby zdvojnásobilo svůj objem. Těsto vystačí na dvě pizzy o průměru 30 cm.

Friday, November 8, 2013

Salát z brambor a fazolek


500 g fazolkových lusků, 500 g brambor, libová slanina, petrželka, sůl, pepř, olej

Uvaříme brambory v osolené vodě (asi 30 min), fazolky (asi 10-15 min). Slaninu nakrájet na kostičky.
Fazolky scedíme. Brambory oloupeme a nakrájíme na kousky a dáme do mísy.
Osmažíme slaninu a k ní přidáme fazolky a chviličku opečeme. Pak přidáme k bramborám. Osolit, opepřit, přidáme olej a nasekanou petželku.
Dáme dobře vychladit do ledničky a pak hurá na to, je to ňaminka :-)

Thursday, November 7, 2013

Lečo bez vajec


Cibule, paprika, rajčata, točák, Gervais, sýr, sůl, pepř, olivový olej

Cibulku nakrájim na kostičky a lehce orestuji na olivovém oleji, přidám papriku (na proužky) a rajčata (klidně jen na čtvrtky) a po chvilce ještě točák (na plátky). Podle potřeby přileju vodu a nechám tak 15 minut pod pokličkou podusit. Až se voda skoro vyvaří přidám Gervais a sýr a nechám sýr rozpustit. Osolit a opepřit.
Podáváme třeba s bagetkou nebo chlebem.

Wednesday, November 6, 2013

Bramborové řezy


vařené brambory (mohou být i vařené ve slupce), kousek slaniny, 3 stroužky česneku, 1 cibule, špenátové listy, 20 dkg šunkového salámu, 20 dkg nivy, 3 vajíčka, 100 ml sladké smetany, sůl, pepř

Na pánvi vyškvaříme drobně pokrájenou slaninu, přidáme na plátky nakrájený česnek, pokrájenou cibuli a necháme vše zesklovatět. Potom přidáme drobně pokrájený salám, nahrubo pokrájené špenátové listy, osolíme, opepříme a krátce prohřejeme. 
Do sádlem vytřené a strouhankou vysypané formy uložíme trochu uvařených, oloupaných a pokrájených brambor, přikryjeme vrstvou směsi z pánve, posypeme nahrubo strouhaným sýrem. Vrstvy střídáme až do naplnění formy. Poslední vrstva budou vždy brambory. Vše zalejeme rozšlehanými vejci se smetanou a pečeme asi 40 min při 200 C. 
Upečený řez po mírném vychladnutí vyklopíme.

Tuesday, November 5, 2013


1 větší nebo 2 menší cukety, 2 cibule, olej, 30 dkg kuřecího masa, 1 rajčatový protlak, 1 zakysaná smetana nebo bílý jogurt, 1 smetana na vaření, sůl, sladká paprika 

Cuketu očistíme, nastrouháme nahrubo, podlijeme trochou vody, osolíme a dusíme. 
Cibuli osmahneme na oleji, přidáme na kostky nakrájené maso nebo uzeninu, osmažíme, zasypeme paprikou, zalijeme rajským protlakem a povaříme. Cuketu scedíme a přidáme k základu. Přidáme na prohřátí smetany.
Vše smícháme a dochutíme dle naší chuti (majoránka, sojovka, kari..)
Dá se podávat i s chlebem, těstovinami nebo rýží.

Monday, November 4, 2013

Opečené brambory s tvarohem


4 střední brambory, sýr, tvaroh trochu mléka nebo bílý jogurt, ředkvičky, zelená paprika, okurka, vegeta, pepř

Brambory neloupeme, pouze očistíme ve vodě pomocí kartáčku. Osušíme je, popícháme nožm a dáme do mikrovlné trouby uvařit - na otočný talíř dáme ubrousek a do kruhu položíme brambory, zapneme na nejvyšší výkon na 6 minut (je to dle velikosti, ale 4 menší brambory jsou za 6 minut měkké - píchnutím nožem do brambory po 6 minutách ověříme měkkost)

V misce umícháme tvaroh s trochou mléka nebo bílého jogurtu, přidáme nastrouhané ředkvičky a na malé kousky nakrájenou papriku a okurku. Dochutíme vegetou a pepřem. Do tvarohu můžete přidat i opečený kus nakrájeného salámu.

Upečené brambory podélně rozřízneme a dáme opéct na pánev z obou stran na oleji. Když jsou trochu opečené, posypeme vegetou a necháme opéct do zlatova, Nakonec bramboru poklademe tenkými plátky sýru a necháme ho rozpustit.

Na talíř dáme brambory a na ně trochu tvarohu.

Sunday, November 3, 2013

Špenátovo-cibulová polévka s rajčatovými tousty


na polévku - 30 g másla, 1 lžíce olivového oleje, 500 g velkých cibulí, 1 lžičku cukru krupice, 2 stroužky česneku, 1 litr zeleninového vývaru, 120 g brokolice, 120 g špenátových listů, sůl a pepř
na tousty - 8 tenkých plátků bílého chleba, 1 stroužek česneku, 2 lžičky rajského protlaku, 2 rajčata nakrájená na osminky, 30 g nastrouhaného parmazánu

Ve větším rendlíku rozpustíme máslo s olejem. Přidáme cibuli nakrájenou na kroužky a zvolna ji smažíme, až zezlátne. Přidáme cukr a česnek nasekaný nadrobno a dál smažíme, dokud cibule nezhnědne a nezkaramelizuje. 
Přilijeme osolený vývar, přidáme trošku pepře a uvedeme do varu. Zakryté 30 minut velmi zvolna vaříme. Přidáme brokolici nakrájenou nadrobno a vaříme další 3 minuty. Odstavíme z ohně, vmícháme natrhaný špenát a zakryté ponecháme stranou. 
Gril předehřejeme na vysokou teplotu a nakrájené plátky chleba z obou stran mírně opečeme. Jednu stranu každé topinky potřeme rozříznutým česnekem a slabě potřeme rajským protlakem. Na každý plátek pak dáme dva dílky rajčete, osolíme, opepříme a povrch posypeme parmazánem. Znovu vložíme pod gril a grilujeme asi 2 minuty, až sýr roztaje a začne bublat. Lze použít i topinkovač (případně pánev) a tousty zapéct v běžné či mikrovlnné troubě.  
Pokud polévka vychladla, přihřejeme ji. Servírujeme ji do předehřátých misek, na povrch položíme 2 rajčatové tousty a ihned podáváme.

Saturday, November 2, 2013

Nepečený jablíčkový koláč

60 dkg oloupaných a drobně nakrájených jablek, 1/2 l vody, 6-8 lžic cukru, šťáva z 1 citronu nebo pomeranče, 2 pudinky (nejlépe vanilkové nebo banánové), 1/4 l vody, piškoty, ovoce, dortová forma

Jablka, cukr a polovinu šťávy rozvaříme v 1/2 l vody, ke kaši přidáme pudinky, rozmíchané ve 1/4 l vody a povaříme ještě asi 2 minuty. Dortovou formu vyložíme piškoty, pokropené zbytkem šťávy. Navršíme na ně polovinu jablkové hmoty, uhladíme a dáme na ni pro zpevnění na kolečka nakrájený banán. Pak doplníme druhou polovinou hmoty, opět uhladíme a zdobíme aromatickým ovocem – jahodami, meruňkami, rybízem.
Dáme do chladna alespoň na 2 hodiny.

Friday, November 1, 2013

Jablková růže

60 g hladké mouky, 120 g studeného másla nakrájeného na kostky, 1 vejce, 1 lžíce cukru, špetka soli
Na rozvar - 3 jablka - oloupaná, zbavená jadřinců a nakrájená na kostky, 2 lžíce cukru, kůra z jednoho chemicky neošetřeného citronu, špetka skořice, voda
Na ozdobení dortu - 2 - 3 jablka, 1/2 lžíce cukru, šťáva z půlky citronu

Na kostky nakrájená jablka dáme do hrnce, zalijeme vodou, aby byla ponořená, přidáme cukr, skořici a citronovou kůru a vaříme asi 5 minut zakryté, poté rozšťoucháme a vaříme, dokud se neodpaří dostatečné množství vody, aby vznikla kaše. Necháme zchladnout.
Mezitím, co se nám rozvar vaří, smícháme ingredience na těsto. Nejdřív všechny sypké ingredience spolu, pak přidáme máslo a promícháme a nakonec vejce. Když nám vznikne hladké těsto, dáme ho do igelitového pytlíku a necháme 30 minut chladnout v lednici.
2 - 3 jablka, podle velikosti jablek a formy, oloupeme a nakrájíme na tenoučké půlměšíčky. Dáme je do mísy s citronovou šťávou, aby nezhnědly.
Těsto vyndáme z lednice a vmačkáme do dortové formy. Na dno rozetřeme rozvar a navrch skládáme jablečné půlměsíčky. Postupujeme od kraje formy a jablka skládáme dokola tak, aby se vždy trochu překrývala. Růže se nám už vytvoří sama. Před pečením posypeme asi půl lžící cukru. 
Pečeme asi 45 minut na 180 stupňů.
Podáváme buďto s kopečkem vanilkové zmrzliny, nebo s domácí šlehačkou, do které jsme přidali kapku vanilkového extraktu.