Wednesday, October 30, 2013

Vepřové maso s pečenými jablky a rozmarýnem

600-800 g vepřové pečeně bez kosti nebo panenky, 4 lžíce olivového oleje, sůl a hrubě mletý barevný pepř, 2 snítky rozmarýnu, 1 cibule, pokrájená na klínky, 4 stroužky česneku, na plátky, 4 malá nebo 2 velká jablka, 1 lžíce cukru, šťáva z 1/2 citronu, 100-150 ml bílého vína, 1 malá červená chilli paprička, zbavená semínek a jemně usekaná, nemusí být

Vepřovou pečeni - váleček odblaníme, omyjeme a osušíme. Jablka oloupeme, nakrájíme na klínky a promícháme s citronovou šťávou. Cibuli nakrájíme na klínky a česnek na plátky.
Připravenou pečeni osolíme, opepříme a zprudka opečeme ze všech stran v pánvi na rozpáleném oleji, aby se maso zatáhlo. Maso přendáme do pekáčku, posypeme rozmarýnem a dáme péct do předehřáté trouby. Do pánve s výpekem vsypeme jablka, cibuli, česnek a chilli papričku a na mírnějším ohni krátce opečeme ze všech stran. Posypeme cukrem a necháme lehce zkaramelizovat.
Jablka zalijeme trochou vína, promícháme a vše přelijeme přes maso v pekáčku. Společně pečeme asi 30 minut, aby maso bylo propečené. Podle potřeby podlijeme vínem a pečeni přeléváme vypečenou šťávou. Hotovou pečeni necháme odležet, aby se šťávy a chutě rozležely, potom krájíme přes vlákno na plátky a podáváme například s rýží.

Použijete-li vepřovou panenku, doba pečení bude o něco kratší.

No comments: