Sunday, January 8, 2012

Vánočka dle Romana Vaňka
Ingredience
230 g hladké mouky
100 g polohrubé mouky
1 kostky droždí (cca 20 g)
115 ml vlažného mléka
60 g cukru
1 sáček vanilkového cukru (8 g)
70 g rozpuštěného másla, 4 g soli
5 g nastrouhané citronové kůry (kůra z 1 citronu)
1 vejce, 35 g rozinek
35 g nasekaných loupaných mandlímandlové lupínky na posypánírozšlehané vajíčko na pomazání

Postup
Těsto zaděláme takzvaně na omládek: do mísy smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít.
Přidáme všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Robot na to při nízkých otáčkách bude potřebovat zhruba 10 minut, v ruce vám to bude trvat o něco déle. Nakonec vmícháme rozinky a mandle. Těsto vyndáme a necháme 30 minut vyzrát (odpočinout) na válu (pod těsto se nejvíce hodí dřevo, ale ani plastem nic nezkazíte, nevhodný je nerez nebo mramor, protože chladí).
Odpočinuté těsto rozdělíme na 6 dílů (o váze cca 100 g), každý vyválíme válečkem na placku, stočíme a rukou vyválíme na pramen asi 30 cm dlouhý. Těsto tak pěkně utáhneme a vánočka se nebude rozplétat. Prameny na jednom konci spojíme a upleteme vánočku. Vánočku dáme na plech a necháme hodinu kynout. Pomašlujeme vejcem, posypeme mandlovými lupínky a pečeme 40–50 minut v troubě rozehřáté na 160 °C.

Babiččiny rady: Na omládek se zadělávají těžká těsta (bohatá na cukr a tuk), jako jsou na vánočku, mazanec nebo koláče. Pokud byste zapracovali droždí do těsta rovnou, zrání a kynutí těsta by trvalo příliš dlouho. Díky tomu, že necháte droždí nejdříve vzejít, jsou kvasinky nastartované, aby těsto provzdušnily a hlavně pracují hned od začátku, tedy od hnětení.
Cukr do omládku nepatří, zabili byste kvasinky, ty si dostatek cukrů pro svoji výživu berou z mouky. Zrání těsta nepodceňujte, v tuto chvíli se pojí chutě, těsto se začíná prokvášet a dostává energii. Pokud mu dopřejete odpočinek, bude se vám za odměnu dobře zpracovávat.
Při následném řádném prokynutí nebudou výrobky dělat v troubě neplechu, mazanec bude držet tvar a vánočka se nerozplete a nepotrhá.
Do těsta patří vanilkový cukr, nikoliv vanilinový. Pokud neseženete vanilkový, na vanilinový zapomeňte a raději jej nahraďte normálním cukrem.
Při strouhání citronu dejte pozor, abyste použili jen žlutou část kůry, bílá je hořká.

No comments: