Saturday, February 28, 2015

Zábal na nohy z papáji

Zralou papáju rozmělníme vidličkou a smícháme s 2 lžícemi olivového oleje. Naneseme na ztvrdlou kůži na chodidlech a necháme 20 minut působit. Poté smyjeme teplou vodou a nohy ještě promažeme olivovým olejem.

Friday, February 27, 2015

Mrkev a topinambury

8 mrkví, 4 topinambury, šťáva z citrónu, voda, med

Na jemném struhadle nastrouháme mrkev a topinambury, smícháme s citronovou šťávou a vodou a osladíme medem.

Thursday, February 26, 2015

Bazalkový salát z řepy

Salát - červená řepa, bazalka, sušený česnek
Zálivka - ocet balzamiko, citron, voda, agáve sirup, sůl, pepř

Uvařenou prochladlou řepu nakrájíme na plátky, promícháme s lisovaným česnekem a bazalkou. Přelijeme zálivkou a necháme chvíli marinovat. Salát je výborný k jakémukoliv masu nebo jako příloha k rýži nebo těstovinám.

Wednesday, February 25, 2015

Peeling na nohy

4 lžíce mořské soli smícháme s 2 lžícemi olivového oleje. Touto směsí masírujeme chodidla 5 minut.

Tuesday, February 24, 2015

Ořechový a hrozinkový chléb

350 ml vody nebo mléka, 40 g másla, 3/4 kávové lžičky soli, 2 polévkové lžíce cukru, 650 g polohrubé mouky, 1 balíček sušeného droždí, 100 g rozinek, 60 g 
vlašských ořechů (malé kousky)

Program pekárny  - RYCHLÝ nebo – SLADKÝ
Přidejte hrozinky a ořechy až po zaznění zvukového signálu na konci druhé fáze hnětení.
Při použití programu SLADKÝ bude chléb lehčí. 

Monday, February 23, 2015

Bilý toastový chléb

500 ml vody,  1 a 1/2 kávové lžičky soli, 1 a 1/2 kávové lžičky cukru, 200 g rupice z tvrdé pšenice, 500 g hladké mouky, droždí 

Program pekárny - toastový

Sunday, February 22, 2015

Polévka z červené řepy s jogurtem

200 g červené řepy, 200 g bílého jogurtu, lžička octa, 10 g ghí, zeleninový vývar, sůl, pepř

Červenou řepu uvaříme v mírně osolené vodě, oloupeme a nastrouháme. Na pánvi rozehřejeme ghí, na kterém orestujeme řepu, zalijeme vývarem a dochutíme trochou octa, bílým jogurtem, solí a pepřem.

Saturday, February 21, 2015

Salát z topinamburů

20 topinamburů, 1 malý celer, 60g čerstvého nebo sterilovaného hrášku, 1 mrkev, 1 lžíce oleje, 1 citrón

Očistěnou zeleninu jemně nastrouháme, smícháme s hráškem, olejem a citronovou šťávou a zamícháme. Podáváme s pečivem.

Friday, February 20, 2015

Topinambury s máslem

Začínáme sklízet naši úrodu, tak jsem hledala vhodné receptíky :-)
Tento je velmi jednoduchý a moc jsme si s dětmi pochutnali.

Pokrájené a osolené topinambury dusíme na másle, případně s přídavkem cibulky, před podáním můžeme ještě polít zpěněným máslem.

Thursday, February 19, 2015

Topinamburový salát s jablky

Jablka, topinambury, cibule, jogurt (případně majonéza), oříšky.

Jablka a topinambury nakrájíme na tenké plátky, nebo nastrouháme na hrubším struhadle, přidáme nadrobno nakrájenou cibulku a nasekané oříšky a zalejeme jogurtem nebo majonézou.

Wednesday, February 18, 2015

Koupel nohou z kopřiv

2 hrsti kopřiv dáme do 5 l vody a necháme přes noc louhovat. Druhý den nálev ohřejeme až k varu, necedíme. Nohy koupeme v horkém nálevu 20 minut.


Tuesday, February 17, 2015

Hrušková povidla

3,5 kg hrušek
250 ml octa
750 g cukru krystal
2 hřebíčky
3 celé skořice

Hrušky nakrájíme na čtvrtky, vložíme do hrnce, zalijeme octem, zasypeme cukrem krystal a přidáme koření. Hrnec necháme přes noc na chladném místě. Druhý den obsah hrnce přivedeme k varu a poté na mírném ohni vaříme do zhoustnutí. Nakonec vyjmeme koření, důkladně rozmixujeme, přidáme lžíci rumu a plníme do čistých sklenic.

Monday, February 16, 2015

Těstoviny s tofu

200 g těstovin (nejlépe celozrnných)balení uzeného tofu4 mrkve1 menší pórekNa dochucení - 
mletý pepř
sůl
kari kořenísójová omáčkaolivový olej


Nejdříve nakrájíme tofu na menší kostky, naložíme ho do sójové omáčky a soli a necháme odpočinout. Mezitím nastrouháme mrkev nahrubo a pórek pokrájíme na kolečka. Zeleninu osmahneme na olivovém oleji a necháme změknout. Můžeme přidat i další čerstvou či mraženou zeleninu dle chuti. Vhodné jsou například cukety nebo papriky. Následně přidáme tofu a dvě minuty osmahneme. Uvařené těstoviny smícháme s připravenou směsí a dle chuti dosolíme a ochutíme kari kořením. Ozdobíme čerstvou petrželkou a ihned podáváme.

Sunday, February 15, 2015

Domácí vegeta

1 kg mrkve1 kg celeru1 kg petržele½ kg cibule½ kg pórku1 kapie2 kedlubny4 stroužky česneku1 hrst libečku1 hrst petrželové natěasi 10 dkg soli (podle chuti)



Veškerou zeleninu nastrouháme (nakrájíme na drobno, nasekáme v elektrickém sekáčku), bylinky si necháme zvlášť. Můžeme použít i mlýnek na maso nebo mák. Zeleninu rozprostřeme na plech tenkou vrstvu a necháme sušit v troubě vyhřáté na 40 - 50 °C, vždy po 15 minutách směs promícháme. Celková doba sušení v troubě bude asi 1 hodina, ale záleží na typu trouby. Asi v polovině sušení přidáme bylinky, potřebují méně času. Můžeme samozřejmě použít i sušičku na ovoce a zeleninu. Po dokonalém usušení smícháme se solí a ještě rozmixujeme nebo použijeme mlýnek na koření.
Domácí vegeta může mít mnoho podob a chutí. Stačí přidat zeleninu podle své chuti nebo třeba trochu chilli pro pálivou variantu.

Saturday, February 14, 2015

Domácí šunka - velmi zdravá varianta

1 kg masa, nejlépe krůtího nebo kuřecího (můžeme být i kombinace)
25 gramů čisté soli, nejlépe mořské
1 polévkovou lžíci medu

 Maso nakrájíme na malé kostky a vložíme do nějaké větší mísy.
Vezmeme 1 deci vody, vsypeme 25g soli a přidáme polévkovou lžíci medu. Dobře rozmícháme.
Tímto lákem zalijeme maso. Maso nyní musíme s lákem dobře promíchat, aby se lák vpil a vznikla tak z masa a láku mazlavá směs. Necháme tak hodinu odstát.
Po hodině maso znovu důkladně promícháme. Já to dělám rukama, mám tak nejlepší kontakt se směsí a poznám, jestli se už lák správně vpil.
Do šunkovaru vložíme polyetylenový sáček (je součástí dodávky šunkovaru, stejně ale poslouží běžný pytlík na tlačenku) a začneme s plněním.
Plníme po lžících a po každé lžíci obsah šunkovaru stlačíme (klidně rukou), aby vyšel ven všechen vzduch. Šunkovar naplníme tak dva až tři centimetry pod okraj.
Válec šunkovaru uzavřeme pístem s pružinou.
Maso v šunkovaru necháme dva dny odstát - nejlépe v ledničce, případně na balkóně, pokud je venku dostatečně chladno.
Nyní máme dva dny na to, abychom vymysleli, v čem budeme tu šunku vařit. Šunka se má vařit dvě až tři hodiny při 80°C. Můžeme různě improvizovat, ale nejlepším řešením je použít zavařovací hrnec s termostatem. My jsme se rozhodli právě takhle a než šunka uzrála, jeli jsme si ho koupit. Kromě času nemusíme hlídat vůbec nic a šunka se krásně uvaří.
Takže předpokládejme, že máme zavařovací hrnec nebo něco podobného, a jdeme na to. Šunkovar postavíme do hrnce a dopustíme do hrnce vodu do výšku cca dva centimetry pod horní okraj šunkovaru. Zapneme hrnec a počkáme, až termostat poprvé vypne. To jsme dosáhli osmdesáti stupňů. Od této chvíle měříme čas. Dvě hodiny by měly stačit, pouze pokud jsme měli předtím šunkovar na mrazu, čas přiměřeně prodloužíme.
Po dvou až třech hodinách je šunka hotová. Vytáhneme a necháme vychladnout.

Zdroj - elixirmladi.cz

Friday, February 13, 2015

Domácí kečup

3 kg rajčat
5 červených cibulí
8 jablek
6 hřebíčků
½ lžičky skořice
2 bobkové listy
cukr
olivový olej
vinný ocet
sůl a pepř

Rajčata nakrájíme na čtvrtky, jablka zbavená jadřinců na kousky, cibuli na libovolné plátky a vložíme do hrnce společně se všemi ostatními ingrediencemi. Můžeme přidat i 2 stroužky najemno nakrájeného česneku nebo chilli papričku pro ostřejší domácí kečup. Necháme dusit pod pokličkou na mírném ohni za občasného míchání, dokud se vše nerozvaří a nezhoustne. Propasírujeme přes sítko, podle chuti ještě přisolíme nebo přikyselíme octem a plníme do sklenic s víčkem, kde nám domácí kečup dlouho vydrží. Po vychlazení nám kečup ještě zhoustne.



Thursday, February 12, 2015

Pomazánka z tofu

200 g tofu (pro výraznější chuť uzené tofu)
100 ml vody
2 cibule
sezamový olej
mořská sůl

Na dochucení - česnekkřenoříškychilli pastabylinkysójová omáčka

Na rozpáleném oleji nejdříve dozlatova osmažíme najemno pokrájenou cibuli. Osolíme a přidáme tofu rozlámané na menší kousky. Vše zalijeme vodou a povaříme asi 5 minut. Vzniklou směs následně do hladka rozmixujeme ponorným mixérem. Základ pomazánky z tofu musí být krémovitý a hladký, proto v případě potřeby zředíme olejem nebo sójovou omáčkou.
Hotový základ tofu pomazánky můžeme dochucovat dle libosti. Milovníci netradičních chutí mohou zvolit kombinaci s ořechy a bylinkami, ti co mají rádi ostré, zase zvolí dochucení křenem, nebo česnekem. Hotovou pomazánku podáváme vychlazenou nejlépe s čerstvým celozrnným pečivem.

Wednesday, February 11, 2015

Koupel z chrpy na bolavé nohy

100 g sušených květů chrpy nasypeme do 2 l vody, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Odstavíme, přisypeme hrst mořské soli a necháme zchladnout na snesitelnou teplotu. Do této lázně ponoříme nohy na 15 minut, poté osušíme a udržujeme nohy v teple.

Tuesday, February 10, 2015

Kuřátko na zázvoru

1 celé kuře
3 lžíce strouhaného zázvoru
4 lžíce medu
2 lžíce sójové omáčky
chilli paprička
4 stroužky česneku
šťáva z ½ citronu
olej
sůl
Smícháme nastrouhaný zázvor, med, sójovou omáčku, nadrobno nakrájenou chilli papričku, prolisovaný česnek, šťávu z citronu, asi 4 lžíce oleje a trochu soli. Vše důkladně promícháme, aby se ingredience spojily. Kuře omyjeme a osušíme, na boku stehen jemně oddělíme kůži od masa a připravenou marinádu vetřeme pod kůži. Na několika místech povrch kuřete propícháme nožem a marinádou potřeme kuře i zvenku. Necháme marinovat minimálně 3 hodiny. Pečeme v troubě asi hodinu podle velikosti kuřete, během pečení potíráme marinádou nebo vzniklým výpekem a podle potřeby podléváme vodou.

Monday, February 9, 2015

Majonéza z tofu

1 balení tofu
1 velká cibule
sůlolej
sójová omáčka
citronová šťáva
kysané okurky nebo zelí

Na pánvi si předehřejeme dostatečné množství oleje, ve kterém následně osmahneme cibulku. Mezitím dáme do solené vody na 5 – 10 minut vařit tofu. Usmaženou cibuli osolíme a společně s uvařeným tofu rozmixujeme tyčovým mixérem. Dle potřeby přidáme vývar z tofu a mixujeme, dokud nedosáhneme krémové konzistence. Podle chuti přidáme citronovou šťávu, sójovou omáčku a nadrobno nakrájené okurky. Pro pikantnější chuť tofunézy je možné přidat lžíci hořčice nebo zázvorové šťávy.

Sunday, February 8, 2015

Hruškovo-jeřabinový kompot

2 kg hrušek
500 g jedlých jeřabin
5 celých skořic
citrón
cukr krystal podle chuti
Hrušky i jeřabiny důkladně omyjeme, hrušky poté zbavíme tvrdé slupky a nakrájíme je na měsíčky. Ovoce dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme do změknutí. Pokud jsou hrušky méně zralé, přidáme do hrnce podle chuti i cukr. Podle chuti přidáme plátky citrónu a celou skořici. Kompot je určený k okamžité spotřebě.

Saturday, February 7, 2015

Hrušková přesnídávka

1 kg hrušek
2 střední jablka

šťáva z půl citrónu
3 velké skořice
2 hřebíčky
cukr krystal podle chuti

Ovoce zbavíme slupky a společně s citrónovou šťávou a kořením vložíme do středního hrnce. Přidáme cukr podle chuti a vaříme do změknutí. Rozmixujeme, konzumujeme buď hned, případně plníme do sklenic a sterilujeme. 

Friday, February 6, 2015

Kandovaný zázvor

1 díl čerstvého zázvoru
1 díl vody
1 díl cukru
Čerstvý zázvor oloupeme a nakrájíme na tenčí kolečka nebo na kostičky. Zázvor dáme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byl zcela ponořený, přisypeme cukr a necháme vařit asi půl hodiny. Po vychladnutí slijeme zázvorový sirup do skleničky a můžeme později využít například pro dochucení nápojů. Kousky zázvoru ještě smícháme s trochou pískového cukru, aby se obalily, a kandovaný zázvor je hotový.
Kandovaný zázvor můžeme přidávat do cukroví, pečiva nebo konzumovat samotný.

Thursday, February 5, 2015

Hruškový koláč s tvarohem

4 velké hrušky
450 g polohrubé mouky
5 vajec
500 g polotučného tvarohu
250 g másla
2 lžíce kakaa
150 g cukru
125 ml teplé vody

Přes noc necháme v teple změknout máslo. Druhý den ho ve velké míse smícháme s kakaem, vodou a přidáme 130 gramů cukru krystal. Směs dobře promícháme. Mezitím v jiné míse vyšleháme 4 vejce, ke kterým postupně přidáme mouku a rozmíchanou máslovou směs.
Na náplň v míse rozmícháme tvaroh, 20 gramů cukru a jedno vejce. Připravíme si plech, který potáhneme pečící fólií. Na tu vložíme těsto, které potřeme tvarohovou směsí. Hrušky důkladně umyjeme, nakrájíme na plátky a rovnoměrně poklademe po celém koláči. Pečeme na 180 °C necelou hodinu.

Wednesday, February 4, 2015

Koupel na studené nohy

Hrst mladé dubové kůry povaříme 10 minut s 2 lžícemi octa a 2 lžícemi soli. Odvar přecedíme do vaničky a 20 minut v něm nohy před spaním máčíme. Poté osušíme a navlékneme teplé ponožky, ve kterých spíme.


Tuesday, February 3, 2015

Zázvorový čajíček

Chřipkové období je tu. U nás smrkáme, kašleme, ...
Čerstvý zázvor
citronová nebo pomerančová šťáva
med, skořice, hřebíček
Čerstvý oddenek zázvoru nastrouháme, přesypeme do konvice a zalijeme vařící vodou. Necháme asi 5 minut vylouhovat a zázvor z čaje odstraníme. Přidáme podle chuti citronovou nebo pomerančovou šťávu a necháme mírně vychladnout. Po zchladnutí přidáme lžíci medu a špetku skořice a hřebíčku.
Místo včelího medu občas dám pampeliskový, nebo bezovou sťávu:-)
Zázvorový čaj příjemně prohřeje celé tělo, pročistí organismus a povzbudí chuť k jídlu.

Monday, February 2, 2015

Zmrzlina s medem a mandlemi

250 ml šlehačky 2 žloutky 
2 lžíce cukru 
2 lžíce tekutého medu 
90 g nakrájených mandlí 

Z jednoho bílku ušleháme sníh, potom ušleháme šlehačku a dáme do lednice. Žloutky utřeme s cukrem, až se cukr rozpustí, přidáme med a zašleháme. Potom přidáme polovinu šlehačky a zvolna promícháme. Přidáme zbytek šlehačky, sníh z bílku, mandle, opatrně promícháme, nalijeme do plastové vaničky a uložíme na dvě hodiny do mrazáku. Pak ještě jednou promícháme a vrátíme zpět na další tři hodiny do mrazáku.


Sunday, February 1, 2015

Pivní cibulka s hotdogem

6 červených cibulí, nakrájených na tenké plátky
250 g světlého piva 
110 g tmavého třtinového cukru + 4 lžíce na klobásky
80 ml balzamikového octa
2 lžíce olivového oleje
12 čerstvých vepřových klobásek
700 ml višňového piva (např. Bernard nebo pivovar Líšeň)
12 malých silných rohlíků či bagetek
dijonská hořčice a rukola na dokončení

Cibuli dejte do kastrolu spolu se světlým pivem, cukrem, balzamikovým octem, olejem a 125 ml vody. Na středním plameni přiveďte k varu, ztlumte a nechte za občasného míchání bublat 40 minut, až směs zhoustne. Takto karamelizovanou cibuli lze uchovat v neprodyšné krabičce v lednici až měsíc.

Mezitím v pánvi přiveďte k varu 4 lžíce cukru a višňové pivo. Vařte 10 minut, až trochu zhoustne. Vhoďte klobásky a vařte 8 minut. Přendejte klobásky na gril a sirup zredukujte napolovic. Klobásky grilujte asi 5 minut dozlatova.

Rozpečte rohlíky, prořízněte, ale nedořízněte, pomázněte je hořčicí, dovnitř vložte klobásky, poklaďte cibulí, pokapejte pivním třešňovým sirupem a ozdobte rukolou.